След кратко боледуване на 82 години почина Деволският епископ Теодосий, съобщиха от отдел "Връзки с обществеността" при Светия синод.
Епископ Теодосий е роден на 9 ноември 1934 г. в село Драгижево, Великотърновско. Приема монашество на 3 декември 1955 г. в Троянския манастир. Завършил е Духовна семинария. Ръкоположен е за йеродякон на 8 януари 1956 г., а за йеромонах - на 21 септември 1962 г.
По време на разкола в Българската православна църква, Теодосий е хиротонисан за епископ на 19 февруари 1997 г. от алтернативния синод. На Всеправославния събор, състоял се в София през 1998 г., и по решение на Светия синод от 5 октомври 1998 г., е приет по крайно снизхождение за служение в епископската степен и е определен да бъде на разположение на Светия синод.
Приема послушанието викарий на Врачанския митрополит, но не встъпва в тази длъжност. Деволският епископ* Теодосий участва и в избора на нов пловдивски митрополит, като е избран от епархийските избиратели за един от двамата кандидати за избор на митрополит на Пловдивската епархия.
От 1998 до 2008 г. изпълнява различни послушания като епископ на разположение на Светия синод, служейки в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", в Бачковския манастир, в храма-подворие на Румънската патриаршия у нас и на други места в страната.
На 1 юни 2008 г. епископ Теодосий е назначен за игумен на Троянския манастир, като на този пост е до 1 февруари 2011 г. От същата дата е назначен за епископ на разположение на Светия синод и е такъв до кончината си.
Опелото ще е в родното му село Драгижево.
*Деволската епархия се е намирала в днешна Южна Албания в басейна на р. Девол и е била основана от св. Климент Охридски. В Девол била издигната от св. княз Борис една от седемте съборни църкви в България, за което е знаел в началото на ХІІ в. и образованият Охридски архиепископ Теофилакт.
Езиковедът акад. Стефан Младенов извежда названието на епископския център гр. Девол (около днешния албански град Корча) и р. Девол от тракийски корен, който означава „тека”, „тичам”, и смята, че то няма нищо общо с гръцкото съществително διάβολος – „враг”, „дявол”.