Европейската комисия повтори позицията си, че не бърза да научи кого България номинира за следващ еврокомисар.
Не бързаме, нищо не се е променило в нашата позиция - българските власти трябва да решат кой кандидат предлагат и да ни съобщят, заяви говорител на институцията.
След това ще можем да обсъдим отговорностите, които ще бъдат възложени на кандидата, добави говорителят.
Правилото е първо да разберем кого дадена държава от ЕС предлага за еврокомисар, а след това да определим с какво той ще се занимава. Целта е на кандидата да бъдат предложени отговорности, възможно най-добре съвпадащи с неговата квалификация, поясни говорителят.
До края на седмицата се очаква председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер да определи кой еврокомисар ще поеме цифровизацията, след като досега с тези въпроси се занимаваше еврокомисарят Гюнтер Йотингер.
Юнкер предложи Йотингер да поеме от 1 януари 2017 г. бюджета на ЕС - ресор, освободен от подалата оставка Кристалина Георгиева.
Миналия месец сайтът "Политико" цитира няколко имена на възможни кандидати - министрите в оставка на правосъдието Екатерина Захариева и на регионалното развитие Лиляна Павлова, заместник управляващия директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции Илияна Цанова и българския представител в Европейската сметна палата Илиана Иванова.
Според представители на ДПС, президентът Росен Плевнелиев също бил вариант за еврокомисар.