София генерира 26% от доходите в страната, а заедно с още четири области - Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, формира над 51% от общия им дял. Следващите по значимост икономически центрове - Благоевград, Плевен, Велико Търново, Русе, Хасково, Пазарджик и София-област, държат 21.85% от общите доходи, а останалите 16 области си поделят около 27% от тях. Това показва анализ на доходите и бедността в България на Института за пазарна икономика. В него са използвани данни за 2014 г.
При 35 млрд. лв. генерирани доходи, столицата "отговаря" за 9 млрд. лв. Другите два големи икономически центъра - Пловдив и Варна, генерират съответно 3 млрд. и 2.4 млрд. лв. Бургас и Стара Загора са с 1.7 и 1.6 млрд. лв.
Картата на доходите и регионалните различия показват основните фактори за попадане в риск от бедност - образованието, икономическата активност и населеното място, отбелязват от ИПИ. Обособяването на пет основни икономически центъра предопределя областните данни за доходите - отдалечеността от въпросните центрове води до чувствително по-ниски нива на доходите.
Липсата на големи икономически центрове на север (с изключение на Варна) обяснява по-ниската икономическа активност в Северозападния и Северния централен район, посочват анализаторите. Именно в тези райони е най-осезаем ефектът на социалните трансфери - пенсии и социални плащания, които макар да свиват относителната бедност в рамките на района, не могат да компенсират липсата на трудови доходи и съответно изоставането спрямо по-развитите райони на страната.
Изводите по отношение на публичните политики следва да са именно в посока на създаване на условия и стимули за утвърждаване на икономическите центрове, в т.ч. по-силни такива на север, смятат от ИПИ. Според тях ключови за това са процесите по финансова децентрализация, които да целят обвързване на икономическата активност в регионите със състоянието на местните бюджети, както и съвместната работа на местните власти за открояването на инвестиционни дестинации, които излизат извън рамките на строгото административно-териториалното деление в страната.