Съмнения, че някои от представените от предишната общинска администрация в Хасково документи по делото срещу екскмета Георги Иванов са фалшифицирани, възникнаха на вчерашното първо заседание от процеса.
На него бяха разпитани над 20 свидетели, част от тях служители на предишната администрация.
Докладна записка за лошото състояние на сградата на бившия затвор без дата, подписана от бившата шефка на общинските имоти Нуршен Малкоч бе сред подозрителните документи. Самата Малкоч не успя да обясни защо документът е без дата, нито без входящи и изходящи номера. Пред магистратите тя твърдеше, че никога не е виждала документ за статута за сградата като паметник на културата.
Другият свидетел от администрацията – Ивомир Орлов пък почти припадна в залата и заседанието бе прекъснато за няколко минути, за да изпие чаша вода и да се съвземе. След това му предложиха стол и той продължи с показанията си седнал.
Заповедта на бившия кмет Георги Иванов за разрушаването на сградата е била издадена на основание на протокол от октомври 2014-а, в който се описва западналото състояние на затвора. През март 2015 –а обаче е имало нов оглед и нов протокол, в който това състояние вече се описва като трагично и опасно. Припомняме, че на 8 март 2015-а имаше обилен снеговалеж и преспи над метър в Хасково.
И двете проверки на имота са били направени след устна заповед от бившия кмет, обясни Орлов. Той обаче не успя да даде обяснение защо в заповедта за събаряне се цитира първият протокол, от октомври 2014-а, а не този от март 2015-а, в който сградата е описана като полусъборена и опасна.
Прокуратурата очевидно смята, че протоколът от март 2015-а е фалшифициран, защото се опитваше с конкретни въпроси да обърка Орлов, за да признае, че не ходил на оглед на въпросната дата. А обяснението защо в заповедта за събаряне не присъства протокола от март 2015-а е просто – защото копие от тази заповед вече е била в ръцете на полицията дни след избухването на скандала в края на юли 2015-а, смятат от разследването.
Показания даде и общинският съветник Димитър Шалапатов. Той пък в прав текст заяви, че един от документите в преписката за затвора е фалшив. Още преди сесията в края на юли миналата година той ги разгледал и сред тях видял протокол, подписан от Ивомир Орлов, че теренът е вече разчистен и може да бъде обявен за продажба. Датата на документа била 12 юни 2015.
Това няма как да е вярно, защото договорът с фирмата, наета да събори сградата, е от 21 юни, десет дни след това. Което означава, че работата по събарянето е започнала сред 21 юни. За мен този документ е с невярно съдържание, заяви Шалапатов.
Сред свидетелите на процеса вчера бе и авторът на този текст. Haskovo.net припомня, че скандалът с разрушаването на паметника на културата избухна след наша публикация от 24 юли 2015-а със заглавие Скандално: багери събориха паметник на културата – затвора в Хасково.
Бившият кмет се държеше като истински ветеран в съдебните зали и сам задаваше въпроси на свидетелите. Въпросът към автора на този текст бе: Колко сте висок?.
Имотът на ул. Дунав има ограда 2.5 метра. Въпросът е как са видели и снимали разрушената сграда, обясни странния си въпрос ексградоначалникът.
Съдът отправи същия въпрос, а отговорът е много прост. Заобиколихме високата ограда на ул. Дунав и снимахме иззад далеч по-ниското ограждение откъм ул. Стара планина. Тя се намира зад читалището и представлява метални пана, скрепени с желязна конструкция. Между паната има достатъчно място да се провре обектив. С леко вдигната ръка може спокойно да се снима и над оградата. Прословутата снимка с багера сред руините на бившия затвор е правена точно оттам.
За пълнота на изложението – другата снимка, панорамна, правена отвисоко, е от последния етаж на блока на ул. Дунав срещу затвора. Авторът на този текст признава, че наистина не е чак толкова висок.
Тодор Кръшков
хаха
ХАСКОВЛИЯ
kobra
кво искаш
Jack Bauer
bobi
Доктор "Ох, боли!"
орлов
Ивомир ГУГУТКОВ
Хасковлийка
kovo
мастикаджия
БАЙ ОНЗИ
ал капоне
Паркинсон