Кораб с медицинска апаратура и лекарствена база, с екип от лекари специалисти в различни области, да оказва здравна помощ на всички, които живеят на прага на бедността в африканските държави. Бюджетът на разработката със социална насоченост е 1,3 млн., които идват от фирми-дарители срещу реклама. Това е предложението на екипа „Заедно за Африка“, съставен от ученици от четири хасковски гимназии за решаването на проблемите в субсахарна Африка, свързани със здравето на малките деца и майките им. Презентаторът на тима Мария Минкова уточни, че подобен проект е разработен в действителност и кораб с 66 души медицински персонал наистина работи в най-бедните държави на света.
Според популярните факти под 2 % от здравните специалисти на планетата работят в тази част на света, в която е свърталище една четвърт от болестите. Поради бедността, която поражда глад и тежкото овладяване на епидемиите в субсахарна Африка. Според изследването, ръководено от Световната здравна организация това е е районът с най-висока смъртност при родилките- - 66 процента от случаите.
Презентацията е част от състезанието, което се проведе в залата на УНСС. В него гимназистите показаха своите умения да анализират и предлагат решение на социален проблем, както и презентационните си качества.
В надпреварата участваха 36 възпитаници на ГПЧЕ „ Проф. д-р Ас. Златаров“, Природо-математическата гимназия „Акад. Боян Петканчин”, Финансово-стопанската гимназия “Атанас Буров” и Професионалната гимназия по дървообработване и строителство “Цар Иван Асен II”. Регламентът на състезанието обаче изправи в съревнование не отделните училища, участниците в шестте отбора бяха от различни гимназии. В тях учениците бяха разпределени на случаен принцип. Подборът им във всяко училище е бил различен. От Езиковата например в състезанието са включени участници от групите по предприемачество.
Разработките и презентациите, които продължиха до късния следобед днес, бяха оценявани от тричленно жури, съставено от млади предприемачи от Хасково - Атанас Атанасов, възпитаник на ГПЧЕ, Георги Тодоров, учил в ПМГ, както и внучката на патрона на ПМГ - Вера Петканчин.
Състезанието е подобно на организираното в национален мащаб от Джуниър Ачийвмънт. За провеждането му в Хасково работиха доброволци от четирите училища.
Красимира Славова
Браво!
dr
bydlo
Добре ги учите младите...
Аха
Да да
Само че едни други им крадат ресурсите и съвсем целенасочено ги оставят в беднотия..
Справка- филма на австралийския журналист Джон Пилджър за Африка