„Уважавам институциите, нека те да си свършат работата. Ще изчакам тяхното становище и след консултация с адвокати ще решим какво да правим. Прокуратурата в Русе е сезирана”, коментира пред камерата на bTV Манушак Хачикян – дъщерята на пациента, който почина след преливане на заразена с малария кръв.
По думите ѝ състоянието на нейния баща, над 80-годишен мъж, е било тежко – имал е саркоидоза, която е била в ремисия, но заразяването му с малария допълнително го е влошило.
Преливането на кръв се наложило, защото мъжът бил с тежка анемия и много нисък хемоглобин.
Хачикян заяви, че единственият лекар, с когото е говорила след смъртта на баща ѝ, е бил дежурният. Тя не е успяла да се срещне нито с директора на болничното заведение, нито някое административно лице.
Случаят получи широко медийно внимание в последните дни – именно заради преливането на кръв, която се е оказало заразена.
Кръвта е дарена от чуждестранен студент в Русенския университет, който е посочил, че е боледувал от малария. Въпреки това тази информация не е взета предвид.
Преливането на заразена кръв на пациента е грешка на екипа, който е провеждал акцията по кръводаряване, коментира в ефира на bTV здравният министър в оставка Петър Москов.
Всяка дарителска кръв рутинно се изследва за СПИН, хепатит и други тежки инфекции. За малария това не се прави, тя е лечимо заболяване, допълни той.
По думите му цялото количество кръв, взето от студента, е прелято само на въпросния човек и няма как да има и други засегнати.
По случая тече обстойна проверка.
„Аз съм информиран за случая и няма изявления, че е настъпила смърт от кръвопреливане... Според законовите правила за вземане на кръв и кръвопреливането не се изследва в кръводарителския център в Плевен за малария”, коментира пък изпълнителният директор на болницата в Русе д-р Иван Стоянов.