МВР проверява 3-4 лица, които не са български граждани, но се намират на българска територия, във връзка със сигнал за готвен терористичен акт. Това заяви на Капитан Андреево вицепремиерът и министър на МВР Румяна Бъчварова. Изявлението й бе по повод изтеклата през уикенда информация, че афганистанци, живеещи в Англия, готвят терористичен акт в България като отмъщение за бунта на техни сънародници в лагера в Харманли и спекулацията за два смъртни случая. МВР министърът посочи, че сигналът е подаден по дипломатически път.
Румяна Бъчварова уточни, че въпросните 3-4 лица все още не са задържани. “Работим по предотвратяването на такива действия”, увери министърът на МВР и посочи, че тези лица няма да бъдат оставени да пребивават на наша територия.
По повод изказване на Илияна Йотова от тази сутрин, че ЕК иска от България разкриване на още 4 бежански лагера, Бъчварова отрече правителството да е договаряло разкриване на нови центрове за бежанци."На нито един етап с Еврокомисията не сме договаряли изграждането на нови приемателни центрове, което означава и прием на нови бежанци. Твърдение, че българското правителството се е договаряло зад гърба на бългаските граждани, е опасно, защото създава напрежение сред населението. Не знам в качеството си на каква Йотова направи изявлението- дали като евродепутат или като вицепрезидент. Затова аз искам да знам дали нейното изявление е било съгласувано и одобрено от президента и каква е неговата позиция по въпроса", попита МВР министърът.
Бъчварова уточни, че става въпрос за 3 нови кризисни площадки, които ще се ползват при евентуално нарастване на бежанския натиск. На тези терени ще се разположат фургони и палатки, а площадките ще са оградени и с осигурена инфраструктура, уточни Бъчварова. Едната от тях е вече одобрена. Тя ще е в района на Елхово, близо до границата при ГКПП Лесово и до бивша гранична застава. Местата на останалите все още не са уточнени, допълни Румяна Бъчварова.
В късния следобед вицепремиерът инспектира и приключената работа по оградата в РПЦ-Харманли. Там беше и шефът на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова, която даде още подробности за визията на кризисните центрове. Те ще са под шапката на ДАБ, ще са с особен статут и ще са различни от настоящите от "затворен" и "отворен" тип към Агенцията. На територията на кризисните центрове ще работят представители на всички институции. Лицата, които поискат закрила от страната ни, ще бъдат регистрирани, ще се проверява и здравния им статус. Хората със съмнения за заболяване ще бъдат настанявани в изолатори. След установяване на самоличностите, подалите заявление за закрила ще бъдат премествани от кризисните бази в центровете от "отворен тип" към ДАБ, а онези, чиято самоличност не може да бъде установена, ще бъдат прехвърлени в лагерите от "затворен тип", уточни Първанова.
По данни на МВР от началото на годината 17 000 чужденци са влези у нас. близо 40 000, са тези, които не са допуснати. Сводката показва, че през 2016 година недопуснатите са с около 50 % по-малко от тези през миналата година.
Румяна Бъчварова посочи, че затварянето на бежански лагери у нас би било най-грешната политическа стъпка. "Това би означавало, че идващите чужденци, които страната ни няма как да върне, да са вместо в лагерите, по улиците на страната", подчерта министърът.
Красимира Славова
Сковах кочина или построих свинеобитание
Сър
все тая
Н
Последно, как да реагират?
xm
аааа
Г-н Генчев
Правопис
Шнорхела
К
К
Стига грабеж
Крум