При спецакция във Велико Търново са разкрити книжарници, в които се продават незаконно копирани учебници на преподаватели от Великотърновския университет (ВТУ).
От обектите полицията е иззела компютри, скенери и копирни машини.
Оказва се, че в старата столица бизнеса с копираните учебници процъфтява от дълго време и носи стабилни доходи на предприемчивите търговци.
Доц. Петър Петров е преподавател в Стопанския факултет на Великотърновския университет. Научил за продажбата на ксерокопирани учебници в книжарниците от свои студенти. Удивен и ядосан, подал сигнал в икономическа полиция. Сигнали подали и други ощетени преподаватели.
"Не ми стана никак приятно и реших да отида, да проверя как стоят нещата. Попитах в книжарницата. Отговориха ми, че след като студентите си плащали, те имали право да продават учебника, сканиран. Някой си е платил да го сканират и след като вече веднъж е платено за сканирано копие, те имали всички права да си го продават”, разказа доц. Петров пред БНТ.
Всъщност схемата на находчивите книжари е да снимат и продават учебници, които най-често се търсят от студентите. Сканирали учебната литература и я запазвали в компютри, а при появата на клиент, отпечатвали и продавали научните книги.
Университетските преподаватели обаче са категорични, че тази практика ги ощетява и нарушава техните авторски права, тъй като копието излизало доста по-изгодно и студентите го предпочитали пред оригинала.
"За мен това е безобразно нарушаване на закона за авторското право. С претенциите за спазване на този закон, моите колеги и аз лично, протестираме срещу такава практика", каза деканът на Стопански факултет на ВТУ проф. Добринка Златева.
"За мен е много притеснителна практиката, която я има в страната, интелектуален труд да се пренебрегва. Добре, правят си бизнеса, но дали това е честно - не е! Ако искаме това да продължава, явно ще трябва да си мълчим, но не мисля, че това е начинът, по който трябва да продължаваме. Ние така и обучаваме нашите студенти - да са внимателни към всички нередности и да сигнализират, за да се предприемат действия, така че това да не продължава“, обясни Венета Христова от Стопански факултет на ВТУ.
Според преподаватели тази незаконна практика се шири в цялата страна, защото носи пари на книжарите, които спестяват пари на студентите.
Работата по случая продължава. Разпоредени са и експертизи, които да докажат дали книжарниците постепенно са се превърнали и в нелегални печатници.