Българските власти ще разчитат на съгласие от страна на Афганистан, за да връщат чужди граждани обратно, пише "Сега".
Всекидневникът припомня споразумението между ЕС и Афганистан за реадмисия, подписано в началото на октомври. То дава възможност мигрантите да бъдат връщани, но това ще зависи в голяма степен от добрата воля на приемащата държава.
Споразумението, известно като Joint Way Forward (JWF), предвижда афганистанците да бъдат връщани, но само след като са преминали всички процедури в съответната държава.
В българските условия това значи да са кандидатствали за статут пред агенцията за бежанците, да им е отказан статут и това да е потвърдено окончателно от съда. Едва тогава държавата може да приложи условията от споразумението.
Това обаче не се случва веднага. Държавата - член на ЕС, събира данните на хората, които иска да върне и ги предава на Афганистан. Оттам имат един месец, за да направят проверка и да издадат пътни документи.
МВР ще се сблъска със сериозни проблеми при прилагането на споразумението, казаха пред "Сега" източници от вътрешното ведомство. В масовия случай у нас афганистанците не чакат крайния резултат от процедурата за статут, а бягат още след отказа на агенцията за бежанците.
Засега българските власти са успели да договорят връщането на 50 афганистанци обратно. Те обаче са се съгласили доброволно. Има договорка и за чартърен полет с общо 200 души през декември.