Денят на философията в ПГПЧЕ „Христо Ботев“ премина тази година под знака на юбилея по случай 2400 години от раждането на Аристотел. Това e едно от най-значимите културни чествания на ЮНЕСКО през 2016 г. Събитието провокира философите на Езиковата гимназия да се включат в собствени инициативи, както и в национални академични и културни събития.
Учениците подредиха „Кът на философа“ във фоайето, в който изложиха двуметровите фигури на Аристотел и Платон. Кабинетът по философия се превърна в своеобразен музей на философските идеи, украсен с много информационни плакати и портрети на антични, средновековни и модерни философи.
При представянето на проектите си учениците от 11 клас бяха водени от мисълта, че „най-болезненото нещо е човек да изгуби себе си“, че „да си свободен, означава да правиш самостоятелен избор и да носиш отговорност за него“.
Всеобхватното мисловно наследство на Аристотел и до днес е първооснова и се изучава като фундамент във философията. В тази връзка учениците от 10 клас се включиха със своето виждане за основните добродетели и пороци. Разсъждаваха над „аристотелизма“ – теорията за златната среда и разбирането, че добродетелта е средина между два порока – на излишъка и на нищетата.
Отбелязвайки деня на философията освен с ефектни проекти, ботевци се включиха и в националния конкурс за философско есе „Моят Аристотел“ на Софийския университет. Резултатите се очакват в края на ноември.
Факт е, че днес философията не е особено популярна наука. В повечето случаи тя се отъждествява като безсмислено приказване, а думата „философ” се употребява за човек, който не казва нищо важно. Това обаче не е така за възпитаниците на езиковата гимназия и техните учители по философия. За всички тях подобни училищни инициативи ги провокират да опознаят ценността на философската наука като питане и ориентир за мястото на човека в света.