Толерантността е синоним на търпимост, зачитане на чуждото мнение, лоялност.
Толерантността като качество се проявява, като приемаме човекът такъв какъвто е, без значение от каква нация и вяра е, как изглежда каква култура и традиция има.
По повод международния ден на толерантността във всички класове класните ръководители проведоха урок по толерантност. Обсъждахме житейски ситуации и бяха давани примери за толерантно поведение. КАК ДА СТАНЕМ ТОЛЕРАНТНИ? Да де опознаваме; Да се уважаваме по между си; Да сме отстъпчиви и сдържани; Да общуваме повече по между си; Да не забравяме, че всеки човек има право да съхрани своята индивидуалност.
Учениците от I до VII клас участваха в конкурс за ръчно изработена тениска, като идеята е през деня децата да облечат своите тениски и така да покажат своята съпричастност към различните от тях хора.
Учениците от III а клас направиха презентация „Приказка за цветовете и приятелството”, която нарисуваха на блокови листове под наслов – Приятелството е като дъга.
На 16 ноември 1996г. на Ощо събрание на ООН е приета Декларация за принципите на толерантността:
- Лесно е да мразиш, трудно е да обичаш.
- Един за всички, всички за един!
- Ако потърсиш доброто във всекиго, ще го намериш и в себе си.
- Не издигай стени!
- Търпение, доброжелателност, разбиране.
- Не бъди безразличен.
- Обичай!
- Старай се да си искрен, добронамерен, сдържан, отстъпчив!
За да има толерантност – трябва да има знания, откритост, общуване и свобода на мисълта, съвестта и убежденията.
Независимо от това къде живеем, каква религия изповядваме, какво увреждане имаме, ние искаме да споделим с другите нашия свят, нашите ценности. Съпричастни и толерантни сме , като подадем ръка за поздрав и приемем чуждото послание .
Толерантност – това е да бъдеш ЧОВЕК! - заяви директора на училището Лиляна Янкова.