Регионалният исторически музей в Хасково пусна SMS номер за набиране на средства за облагородяването на пространството около Паскалевата къща.
Една от най-хубавите сгради на възрожденско Хасково е в много добър вид отвътре, но има нужда от солиден ремонт на фасадата, за което вече има осигурени средства. Огромният и красив двор на дома на Паскалевия род, от който произхожда и първият модерен книгоиздател на Балканите Александър Паскалев, трябва да бъде облагороден, а идеята е къщата да стане културно средище за хасковци.
Паскал хаджи Райчев e основателят на Паскалевия род, който е един от най-големите в Хасково през Възраждането.
През 1864 г. Паскал хаджи Райчев дарява 20 000 гроша за построяването на Централно българско училище в града. Той е един от водачите на българите в борбата им срещу гъркоманите и виден търговец, посветен на дарителска дейност.
Голямата гордост на рода е Александър Паскалев – най-видният български книгоиздател за периода след 1908 г., мисионер и будител.
Къщата на чорбаджи Паскал в Хасково е строена в някъде в средата на19-ти век. Домът на рода е на два етажа и до днес може да се види великолепното му асиметрично и функционално разпределение.
За съжаление обаче къщата от близо 8 години е затворена за масови посещения. Влизат само групи, след предварителна заявка.
А причината за това е необходимостта от ремонт.
Разкошният Паскалев дом е наводняван два пъти, а последното наводнение през 2012 година е нанесло и сериозни щети. Затова музейното ръководство е врътнало ключа.
Последва сериозен ремонт на дома отвътре, средствата не достигат за кардинална реконструкция и част от фасадата и двора на къщата все още се нуждаят от обезопасяване и ремонт.
Експозицията в Паскалевата къща не е от предмети от бита на Паскалевия род, които са достигнали до наши дни в съвсем оскъдна бройка. Въпреки това, интериорът, който представлява сборна колекция от предмети на други хасковски заможни семейства, живели непосредствено след Освобождението, до края на ХІХ век, е твърде любопитно и е голямо удоволствие да се види.
Експозицията в Паскалевата къща е открита през 1971 г., като за това време тя е първата в България, показваща градски бит.
Самата къща е културна ценност и представлява интерес заради съчетанието на традиционния бит с модерното влияние на Западна Европа.
Разхождайки се из етажите, усещането за уют преследва навсякъде, и сякаш се съживяват и емоциите на обитателите през годините.
Всекидневната, трапезарията и кухнята на къщата са разположени на първия етаж. Те са показателни за ежедневния бит на хасковското семейство. На втория етаж изпъква със своята изискана представителност гостна подредба. В централния салон на втория етаж се помещава и единственият в Хасково полукръгъл кьошк, рядко срещан елемент в българската възрожденска архитектура. Там старейшината на семейството и гостите са се събирали на кафе. Удоволствие за очите са и виенските мебели с характерните декорации по тях-истински шедьоври.
Много впечатляваща е и дърворезбата на тавана-разрязана диня в кръг от житни класове, символизиращи берекета. Красота и топлина създават и дървените врати, долапи, които са изключително разнообразни със своите геометрични и растителни орнаменти. Алафранги, допълват интериора и му придават изисканост.
В просторните стаи пък миндерите са достатъчно широки, за да поберат разкоша на роклите, които са носили дамите от Паскалевия род и техните гостенки.
Със средствата от подхванатата инициатива ще бъдат направени необходимите довършителни ремонтни дейности и тази изключително красива и значима за региона къща-музей ще бъде отново отворена за посещения, разясняват от РИМ-Хасково.
Планира се провеждане на различни културни събития в двора, сред които „Срещи на бяло сладко“; мероприятия, свързани с честване на някои християнски празници; преобличане и снимки на деца с типични за Възраждането дрехи; „Задругата на майсторите“ - изложба на майсторски произведения; изнасяне на театрални представления сред уникалния вътрешен декор и добре уредения двор.
Даренията чрез SMS могат да се правят с текст DMS PASKAL на кратък номер 17 777 за всички мобилни оператори.
За абонати по договор с цената на 1 sms е 1 лв.
За потребители на предплатени услуги на мобилните оператори цената на 1 sms е 1,20 лв. с ДДС.
Красимира Славова
хасковлия
Въпреки всичко има много начини да се финансира ремонта на къщата. В общината знаят източниците на средства за подобен ремонт. Нека си размърдат мозъците и да направят нещо, за което им плащаме заплати.
НЕИЗВЕСТЕН
А колкото до ремонта - общината може и да се погрижи за финансирането, но гражданите на този град следва да носят отговорността да опазят културните си ценности независимо или въпреки управленските нагласи и способности на общинарите.
По-скоро музейните работници трябва да помислят как да организират благотворителни мероприятия, които да им осигурят средства за ремонта. Те също получават заплати, нали? Може и да не са големи /заплатите/, но не са ги отстъпили на млади, ентусиазирани и енергични хора, които за същите заплати да работят по-ефективно.
555
Грешка
Дарител
хасковка
Г.
Манол