“Не може в София, Пловдив и другите големи градове пътищата да са почистени до черно при снеговалеж, а тук да не можем да минем с колите, както беше миналата година. Обръщам внимание, разговаряйте с почистващите фирми и им дайте ясно да разберат, че се плаща, но искаме качество”.
Това заяви днес зам.-областният управител Валентин Ангелов на среща в администрацията със служби и институции от региона за подготовката за зимата и почистването на пътищата.
На обясненията за “силен снеговалеж” и “усложнена пътна обстановка” Ангелов възрази: “Ако чакаме два часа да вали сняг, после какво правим? Натрупа ли веднъж, става лошо. Да не се оправдаваме после: “Ама много сняг...” Затова наблягам на това, искаме пътищата, особено магистралата, да са чисти до черно, до асфалт”, повтори зам.-областният управител.
На срещата шефът на КАТ Иван Расоков рапортува готовността на вътрешното ведомство за зимата. Шефът на Областното пътно управление Радостин Ламбрев информира, че са сключени договори с фирма АБ АД за зимно почистване на републиканската пътна мрежа, а за 111-те километра магистрала на територията на областта има отделен договор с АБ “Марица”. За сезона са необходими 12 500 тона пясък и 5100 тона сол. “До края на седмицата ще осигурим необходимия минимум от 60 процента от това количество”, увери шефът на Пътното. Той допълни, че са са осигурени и количества калциев двухлорид, който се използва при много ниски температури, за да спомогне на почистващата техника.
За почистването на пътищата в областта са осигурени 124 машини, отделно 34 за чистене на магистралата. Те са оборудвани с GPS-и и работата им ще се следи в реално време, обясни Ламбрев.
Гл. инспектор Колев от Пожарната съобщи, че всички районни служби разполагат с висопроходими автомобили, които ще се ползват за евакуиране на хора в случай на нужда. До средата на ноември ще приключи и пълният технически преглед на наличната техника. Осигурени са възможности за транспортиране на болните на хемодиализа от областта, отчетоха от спешния център в Хасково.
В съвещанието участваха представители на общините от областта, на „Национална сигурност“, РЗИ, Военното формирование, МБАЛ Хасково, РУО и други.
Haskovo.net
инж. Лазар Лазаров
Браво Лазаров
Наблюдател
Кузманов
Кузманов
Ха сега
Без да има пряка връзка, хасковската АБ повтаря модела на "Водстрой 98" - малък закъсал регионален играч, който изведнъж започва да печели поръчки и взема заеми от ББР
Николай Стоянов
Още по темата
„Хасковската пътностроителна компания АБ не е в цветущо здраве.“
„Сумарно дружествата от групата й имат близо 8 млн. лв. просрочени данъци към 31 юли 2016 г. „ В продължение на тази теза ще бъде интересно да конкретизираме какво представлява групата. Кои са дружествата – образуващи гръбнака на тази оперативно вече интересна група:
АБ е в списъка на големите длъжници на НАП от 2013 г. и по тази причина през 2016 г. вече приходната агенция има запори на дялове в дъщерни дружества.
Освен това компанията има и 3.5 млн. лв. необслужван заем от ОББ, за което банката има изваден изпълнителен лист, а също и по-малки задължения към други кредитори.
В местните медии в последните две години има репортажи за забавени с години ремонти на селски пътища, глоби от инспекцията по труда за неплатени с месеци заплати, протести на недоволни служители, като вече някои имат и спечелени дела.
Ха сега
И досега компанията се свързваше с ДПС.
АБ е създадена през 1993 г. като изцяло държавно ЕООД - наследник на активите и пасивите на Пътно управление - Хасково.
През 1999 г. е приватизирано, като 80% са продадени на работническо-мениджърското дружество "Пътстрой 97", в което собствеността е разпръсната между над 150 служители и директори.
След изкупуване на дяловете на част от тях през 2012 г. с най-голям дял се оказва Телят Хасан.
Той и Станимир Милев влизат в управлението и на двете компании и оттогава неизменно двамата са водещите фигури в групата АБ.
Партньорството между Милев и Таню Сашев Кискинов, каквото е предишното име на Хасан, започва още от 1995 г., когато основават "Финтекс" - текстилна фабрика, която работи на ишлеме.
Телят Сали Хасан е общински съветник от ДПС в периода 2011 - 2015 г. като и преди това през 2007 г. е бил кандидат в листата на партията.
Там той е председател на групата по териториално селищно устройство и транспорт. Според публикация на "Хасковска Марица" за новия общински съвет той е племенник на съоснователя и дългогодишен депутат на ДПС Юнал Лютфи.
Извън съдружията си с Милев Телят Хасан има бизнес и със земеделски земи. През 2013 г. Държавен фонд "Земеделие" е спрял плащания по субсидии към неговата фирма "Сева инвест", тъй като е констатирал "кандидатът е заявил площи, които не стопанисва, за една и съща площ са подадени две или повече заявления и застъпването на площи не е отстранено".
След съдебни спорове на последна инстанция съдът потвърждава решението на фонда.
Извън бизнес начинанията му името Телят Сали Хасан през 2013 г. се появява в турската преса като един от група задържани за трафик на хероин, но няма сведения за някакви последвали дела.
Станимир Милев няма толкова пряка партийна връзка, но пък е спонсор и гост на различни събития на ДПС. В новина на сайта на движението от 2012 г. той лично, както и "Финтекс", е сред дарителите за митинг-събор на ДПС в Караманци за отбелязване на 28 години от съпротивата срещу т.нар. възродителен процес - мероприятие, посетено лично от Юнал Лютфи и още двама депутати от партията.