МС предлага в проект-допълнение към ГПК кредиторите да могат да искат от съда издаване на европейска заповед за запор на банкови сметки на длъжници в чужбина.
Проектът ще бъде предоставен на Народното събрание за обсъждане и приемане, съобщи пресслужбата на кабинета.
Целта на новите текстове е да подпомогне на национално ниво прилагането на еврорегламент,който е директно приложим във всички държави-членки от 18 януари 2017 г.. Той установява европейска процедура при трансгранични дела, която дава възможност за ефикасно и бързо запориране на средства по банкови сметки.
Наличие на трансгранично дело има, когато кредиторът е с местоживеене в една държава-членка, а съдът и банковата сметка, подлежаща на запориране, се намират в друга държава-членка или когато съдът, разглеждащ молба за заповед за запор, се намира в една държава-членка, а банковата сметка - обект на заповедта за запор, е в друга.
С допълненията в ГПК се урежда правото на ищеца да иска издаването на европейската заповед преди предявяване на спора по същество пред първоинстанционния съд, по време на цялото съдебно производство, както и след постановяване на съдебно решение.
В регламента е разписано, че всяка държава-членка трябва да определи орган, който да получава от съдилищата в останалите държави-членки искания за информация, относно банкови сметки на длъжници.
Проектът на ГПК предлага информацията по запитванията от чуждите съдилища да се предоставя от Министерството на правосъдието.
Предвидената в регламента процедура по оспорване на пълния или частичен отказ на съда за издаване на европейска заповед за запор ще се преследва с частна жалба от кредитора. Той и длъжникът ще могат да искат отмяна или изменение на издадената заповед, както и ограничаване или прекратяване на изпълнението й от съда, който я е издал.
Получаването, предаването или връчването на заповедта за запор ще се извършва от съдебни изпълнители. Те също са компетентният орган за изпълнение на заповедите за запор.
Декларацията относно запорирането на средствата по сметка на длъжника се издава от банката, до която е адресирана заповедта за запор.