Кърджали винаги е бил пример за толерантност и е показвал как трябва да живеем заедно. Винаги и по различен начин сме изтъквали разбирателството между етносите, между религиите, заяви в интервю за БТА кметът на Кърджали инж. Хасан Азис навръх празника на града - 21 октомври.
"Знаете, че в лицето на общинската управа, в лицето на кмета и на религиозните водачи сме постигнали добра хармония и пример по какъв начин обществото ни трябва да се развива. Това е работещ модел, който създава сигурност, спокойствие и добри отношения", заяви кметът Азис. Той отбеляза, че за него винаги е било важно Кърджали да излезе от орбитата на изостаналите райони или на изостаналите градове. "Стремежът ми е в много отношения да се наредим сред водещите райони не само в нашата страна, но защо не и в Европа", казва още кметът на Кърджали в интервю за БТА.
Инж. Хасан Азис е роден на 16 април 1969 г. в Кърджали. Магистър е по "Промишлено и гражданско строителство" (УАСГ) и магистър "Мениджмънт и маркетинг" (УНСС). Женен, има две деца. От 2003 г. насам е за четвърти пореден мандат кмет на Кърджали.
Следва цялото интервю:
Въпрос: Инж. Азис, четвърти мандат сте кмет на Кърджали, ще споделите ли опит как се управлява четири мандата в интерес на хората и имате ли максима, която ви води?
Отговор: Първият мандат беше предизвикателство за мен и за екипа, с който започнахме работа в общината. През следващия мандат предизвикателството се превърна в кауза. А след това предизвикателството и каузата съпътстваха работата ми и тази на кметския екип. С решаването или с нерешените проблеми, все повече натежава отговорността, която човек изпитва.
Днес има градация и тя е в порядъка предизвикателство, кауза, отговорност, удовлетвореност. И всичко е свързано с това, че тези, които дават оценка за работата на кмета - жителите на общината, са и коректив, и източник на енергия за работа, идеи и планове за нова визия на общината. Всеки следващ нов мандат за мен е бил все едно да започнем от начало. Разликата е, че годините на управление като кмет са ми дали възможност да опозная голяма част от хората в Кърджали. Няма населено място, квартал, улица, на която да не съм бил и до болка да не са ми познати както проблемите, така и направените неща, с които сме отговорили на очакванията на хората.
Управлението с любов и отдаденост към хората се цени. Доказателство за това е и подкрепата, която получих на последните кметски избори. За мен тя е най-добрата оценка за екипната ни работа през годините.
Въпрос: Като погледнете назад във времето, каква е равносметката за Кърджали от 2003 г. до днес?
Отговор: Както се казва - историята ще дава оценка за нашата работа, но личната ми равносметка показва, че през годините сме успявали да реализираме за Кърджали всичко онова, което е било като възможност. Не сме изпускали възможност, независимо че ни е струвало много, че в даден момент проектите, които сме реализирали са изглеждали големи, включително грандомански и ненужни за Кърджали. Времето вече показва, че те не само са били нужни, но към днешна дата са изпълнени с функции и съдържание.
Винаги съм казвал, че Кърджали заслужава повече. И своето "Водно огледало", и своя "Пазар на производителите", и парковете, пречиствателната станция за отпадни води, реконструкцията на подземната инфраструктура, всички онези водоснабдителни проекти, своите ремонтирани и реновирани училища и детски градини. Тук не трябва да пропускаме газификацията, големите инвестиции през последните години в частния сектор, сред които фабрики и заводи.
За мен равносметката показва, че за всички тези години Кърджали е придобил друг статут и като град, и като община, с много повече възможности, с по-добри условия, с не малко решени проблеми. Разбира се, има още много работа, но безпристрастно трябва да отчетем, че е направено немалко. Стигнахме дори до там, преди близо 5 години да бъдем на трето място от 264 общини в страната по брой реализирани проекти, финансирани от ЕС. Подземната ни инфраструктура, като водопровод и канализация в централната градска част и в някои от кварталите, е решен за следващите 100 години.
С всички проекти, които са реализирани, Кърджали се нарежда на едно от челните места в страната по отношение и на зелената си система, и на модерните си съоръжения.
Въпрос: А какво предстои в работата ви за общината и хората?
Отговор: Предстоят много неща и все хубави. За мен винаги е било важно Кърджали да излезе от онази орбита на изостаналите райони или на изостаналите градове. Стремежът ми е в много отношения да се наредим сред водещите райони не само в нашата страна, но защо не и в Европа? Тук трябва да кажа, че за първи път от толкова много години получихме и европейски признания за проектите, които правим. Сред всички държави-членки на ЕС, Кърджали беше една от отличените общини с приз за изпълнението на проект "Пазар на производителите". Друго признание на европейско ниво е екологичната награда на Европейската комисия - "Европейско зелено листо", където община Кърджали беше една от четирите общини финалисти, заедно с Испания, Франция и Португалия. Това са успехи, които ни карат да гледаме напред във времето.
Какво предстои ли? Предстоят една амбициозна инвестиционна програма, вече подписана по ОП "Региони в растеж" на стойност 21 млн. лв. Целта е в община Кърджали да няма училище или детска градина, които да не са ремонтирани и санирани. В тези 21 млн. лв. са включени подобряване на уличната настилка, тротоарите и уличното осветление в града. Предвиждаме интересни проекти, свързани с привличането на нови инвеститори. Разширяваме обхвата на газификацията на града, която вече се случи, но идеята е кърджалийци по-масово да се възползват от нея в домовете си.
За мен ще бъде сбъдната мечта, ако Кърджали се превърне в университетски град. По въпроса не съм спирал да работя. Освен филиала на Пловдивския университет, тук има още два ВУЗ-а със своя собствена база. Това са Земеделски колеж и филиала на Минно-геоложкия университет. Но сме близо до Гърция и до Турция и защо Кърджали да няма свой собствен университет? Все пак се намираме в район, в който можем да привличаме нови студенти.
Въпрос: Налагало ли ви се е да правите компромиси с личните си убеждения за сметка на интересите на жителите на общината?
Отговор: О, не! Тук мога да кажа, че моите разбирания са в пълна хармония с това, което очакват кърджалийци. Разбира се, един кмет винаги трябва да провокира, да експериментира, но тези експерименти трябва да бъдат много внимателни. Всеки опит трябва да бъде много добре проучен, анализиран и с гарантиран резултат. През годините сме дали доста добри примери за това, че Кърджали винаги е бил пример за толерантност и е показвал как трябва да живеем заедно. Винаги и по различен начин сме изтъквали разбирателството между етносите, между религиите. Знаете, че в лицето на общинската управа, в лицето на кмета и на религиозните водачи сме постигнали добра хармония и пример по какъв начин обществото ни трябва да се развива. Това е работещ модел, който създава сигурност, спокойствие и добри отношения.
Въпрос: Как успявате да балансирате между работата, служебните ангажименти и личния живот?
Отговор: Тук по-скоро има дисбаланс в полза на работата и служебните ангажименти. За съжаление, винаги личният живот е засегнатата страна. Като кмет на община Кърджали имам и доста други отговорни ангажименти, сред които е заместник-председателското място в НСОРБ. От реалното ни членство в ЕС съм един от представителите в Комитета на регионите, където участвам в три комисии и в пленарните му сесии. Отделно работата по проекти на общината, политическите и обществените ми ангажименти показват добра натовареност, която имам.
От друга страна, всичко това говори, че кметът на общината трябва да има добър екип, който да балансира по отношение на работата и на тези служебни ангажименти, които може би изглежда, че нямат връзка с общинската дейност, но са част от нашите задължения. Това е дисбалансът, който съпътства моята работа.
Въпрос: През годините сте удостояван с редица отличия, сред които за "Най-добър социален диалог" на КНСБ и "Добро сърце" на омбудсмана Мая Манолова, атестат ли са подобни отличия за вас?
Отговор: Да! Така, както са европейските награди, подобни отличия показват резултата от действията, които сме предприели като община и екип, за да подпомогнем една или друга идея, или проект. Спокойно мога да кажа, че Кърджали е една от общините в страната, предлагащи най-много социални услуги. Мисля, че има още много неща, които може и трябва да бъдат направени и по които се работи. Признанията са поредният показател, че успяваме да напипаме проблемите на хората и че ги решаваме успешно.
Въпрос: Ако трябва да опишете Кърджали в две изречения как бихте го направили?
Отговор: Кърджали е градът, в който искам да се родя, да живея и да работя. Най-толерантният град в Европа.
Въпрос: Пожеланието ви за жителите на общината по случай днешния празник - Денят на град Кърджали?
Отговор: 21 октомври трябва да бъде датата, на която си даваме равносметка за постигнатото от предходния 21 октомври до днес. Моето пожелание е всеки да се чувства част от Кърджали и Кърджали да бъде част от него. Нека Кърджали бъде онова място, в което да постигаме своите желания, мечти и успехи!