"Който реже най-хубаво торта, става директор на училище" се превърна в култова реплика
С торта, закачки, песни и запомнящи се фрази бе ознаменуван днес поредният юбилей за СУ "Петко Рачов Славейков" - Кърджали. Този път празникът бе и за децата от Центъра за настаняване от семеен тип - гр. Крумовград, които отново са на гости на "училището за шампиони". За десета поредна година започна "седмицата на приятелството", както я наричат участниците в нея.
20 деца и младежи на различна възраст от Крумовград от вчера са част от училищния живот на славейковци. Като стари и чакани приятели ги посрещна директорът Милко Багдасаров, назовавайки част от тях по имена, запомнени от предишни години. Някои от крумовградчани идват за първи, втори или трети път, а "ветеранът" Мустафа Юмер не е пропускал посещение и е в "Славейков" за десета поредна година. Посрещат ги по традиция учениците от "Ръка за помощ" с ръководител Снежана Сиракова, а координатор от името на училището е преподавателят по история Димитър Димов, който откри тържеството, припомни първите стъпки, направени по проект на Детски правен център - България и изказа радостта си от често случващите се срещи между децата. Директорът Багдасаров от своя страна благодари на учителя и на децата от "Ръка за помощ" за постоянните усилия по пътя на добротворството. Символиката в думите му бе, че ценното в проекта и в днешното тържество е не самата торта, която можеше да бъде изпратена и консумирана в общата стая на дома в Крумовград, а възможността да бъде споделена с приятели. Припомни общите участия на децата от двете институции в конкурси, от които са печелили награди.
Милко Багдасаров покани да му асистират при рязането на тортата ветеранът Мустафа и Селиха, която идва за първи път. Похвала от крумовградските деца получи директорът, че много хубаво реже торта, на което седмокласникът Сали Емин, който е в "Славейков" за пети път, възкликна: "Ами разбира се, нали затова е станал директор на училище". Репликата предизвика бурен смях и бе често повтаряна по време на тържеството.
В непринудена обстановка децата и младежите размениха своите координати в социалните мрежи, споделиха си как се справят в училище, какви трудности срещат, в какви извънкласни форми участват. Изпяха заедно няколко български песни и си обещаха да си направят дискотека и караоке в актовата зала на училището след два дни, когато ще направят кулинарен конкурс.