На 15.10.2016г. Антоанета Сендова – национален eTwinning посланик към Центъра за развитие на човешките ресурси, проведе поредното обучениe по дейност eTwinning като част от програма „Еразъм +“. Събитието беше организирано съвместно с РУО – Кърджали и се проведе в ПГЕЕ "Капитан Петко войвода", гр.Кърджали. Обучението бе на тема “Порталът eTwinning и възможностите за реализиране на съвместни образователни проекти“. То бе насочено към начинаещи за дейност eTwinning и бе открито от г-жа Венета Добрева - старши експерт квалификация на педагогическите кадри и майчин език от РУО – Кърджали и Таня Тюркеджиева, директор на училището домакин. Обучени бяха 34 директори и учители на различни училища от община Кърджали. Събитието протече в изключително добра работна атмосфера. Програмата бе структурирана в три основни модула:
- Теоретичен;
- Споделяне на добри практики;
- Практически.
В теоретичният модул на обучаемите беше представена дейност eTwinning като част от програмата на ЕС в областта на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм +“ и възможностите, които тя предоставя за професионално развитие на учителите и повишаване качеството на образователния процес. Представени бяха възможностите за професионална квалификация чрез електронната платформа на eTwinning.
По време на втория модул Юлия Ковачева – учител по немски език, представи дейността на ПГЕЕ "Капитан Петко войвода", гр.Кърджали в електронния портал и проект “Miteinander statt nebeneinander“, отличен с Национален и Европейски знак за качество.
Голям интерес предизвика емоционалният разказ на момчетата от 12б клас, които споделиха преживяното от тях в Австрия по време на международната практика по проект № 2015-1-BG01-KA102-013723, „Eвропейско сътрудничество за професионално развитие“, финансиран от програма „Еразъм +“. Представянето на проекта предизвика дебат, в който активно се включиха всички участници в обучението и учениците.
Накратко бяха представени и двата нови проекта, финансирани по програма „Еразъм+“, на ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“, чиято реализация е в ход.
Практическият модул бе изпълнен с много емоции по време на разработването на проектните задачи. Участниците изразиха удовлетворение от обучението и изявиха желание да се включат в бъдещи онлайн събития, осъществявани от българските eTwinning посланици.