"Положението с миграцията в ЕС е много по-добро в сравнение с миналата година, но ситуацията е твърде крехка в Италия, Гърция и България". Това заяви еврокомисарят по миграцшята Димитрис Аврамопулос след завършилото късно снощи в Люксембург заседание на вътрешните министри от ЕС. То беше почти изцяло посветено на миграционната криза.
Аврамопулос поясни, че тези страни "трябва да се справят с голям брой молби за убежшще, да връщат незаконни имигранти и да интегрират бежанци" и увери, че те ще бъдат подпомагани, за да се справят.
Европейският съюз ще смени формуляра, с който връща у дома им нелегални имигранти, които нямат право да останат.
Новото тескере ще замени използваното от 1994 г., което не се приема от много страни, които трябва да вземат обратно свои граждани. С него ще бъдат снабдявани хора, които нямат лични документи и за които е установено, че нямат или са загубшли правото си на престой в ЕС.
"Нека да е ясно - отези, които са влезли в ЕС нелегално, ще бъдат върнати", заяви Аврамопулос в Люксембург.
Освен, че ще е еднакъв за всички страни, новият документ ще е и по-добре защитен от фалшификации и подправяне. Издаването му ще е безплатно.
Към личните данни и снимка на притежателя, документът ще съдържа и информация кога е влязъл в ЕС и е напуснал територията му. Документът ще е валиден само за едно пътеване и в него ще се указва и часа, до който той важи.
"Връщанията ще започнат скоро", обища еврокомисарят Аврамопулос, визирайки държави в Африка като Мали и Сенегал, с които Брюксел води в момента интензивни преговори за реадмисия.
Формулярът е част от Европейската програма за връщане, която трябва да ускори екстрадицията на нелегални имигранти. През 2014 г. под 40% чужденците, на които е наредено да напуснат ЕС, не са го сторили.
Според разбирането на ЕС един от най-ефективните начини да се обезкуражат потенциални нови имигранти е тези, които нямат право да останат, да бъдат връщани систематично, вместо доброволно или принудително.
Министрите посветиха почти целия следобед на изпълнението на квотите за презаселване, които бяха приети точни преди година. За 12 месеца от Гърция и Италия в други страни от ЕС са прехвърлени 5953 от договорените 160 000 бежанци. Някои държави като Полша и Унгария не са приели дори по 1 човек. България е взела 21 от Гърция.
Словашкият вътрешен министър Роберт Калиняк съобщи, че Словакия като временен председател на ЕС подготвя списък от дейности, които страните, нежелаещи да приемат бежанци, могат да извършват за справяне с миграционната криза. Той ще материализира лансираната преди месец концепция на страните от Вишеграската група (Полша, Унгария, Чехия и Словакия) за "гъвкава солидарност" вместо общи задължения за всички. Така страни, които не искат квоти, ще могат да компенсират с повече граничари и пари за охраната на външната граница например, а тези, които приемат бежанци, ще бъдат освободени от други общи ангажименти.
Миналата седмица гъвкавата солидарност беше подкрепена от най-голямата група в Европейския парламент - на ЕНП.
"Ние имаме обща цел, но начините да я постигнем са повече от едшн", каза Калиняк.