Октомври е златен месец за започване на имуностимулация. Това заяви педиатърът д-р Марио Янакиев. Този период на година е подходящ за превантивни мерки, тъй като все още не са нахлули вирусите, а една от характерните черти на имуностимулацията е, че тя трябва да е продължителна – минимум 3 месеца. Точно заради това сега е подходящо да се започнат схемите, които са индивидуални и трябва да приключат около Нова година. „Имунната система на децата и на възрастните е такава, че изисква бавно и систематично подсилване, за да може организмът да е в най-добра кондиция за януари и февруари, когато се очакват истинските агресивни грипни вируси, които най-много атакуват здравето ни“, обясни още специалистът по детски болести и хомеопатия.
Важно е да се посочи, че имуностимулацията трябва да започне в пълно здраве (и когато са минали около 15 дни след имунизация при децата). В същото време трябва да се знае, че имуностимулацията не се спира, ако детето се разболее. Приемът на медикаменти за имуностимулация трябва да се прекъсва като схема, тоест да има почивни дни. Различните медикаменти за подсилване имат различна схема на започване и спиране. „Аз лично в моята практика съм избрал приемането на стимулиращ медикамент да се приема в работни дни, а събота и неделя да са почивни. По този начин детето ще получава медикамент, но и организмът ще си почива“, обясни още общопрактикуващият лекар. По тази схема децата ще си създадат имунна памет и ще може бързо да се изгради кондицията на имунните клетки. В същото време обаче трябва да се знае, че имунопрофилактиката е индивидуална. „Ако определим вярно медикамента и правилната схема, то в най-добрия случай детето ще боледува до 30 % по-малко тази година“, категоричен е д-р Янакиев. В тази връзка родителите трябва да са наясно, че медикаментите не могат да действат като магии и да очакват, че детето ще спре изобщо да боледува пред годината. Те също от своя страна могат да допринесат за ограничаване на болестите при децата си с до около 50% чрез ограничение на контактите с останалите деца, предимно болните.
Родителите не трябва да допускат едно бебе до 1 г. да боледува сериозно, например от бронхит или пневмония. Ако то се разболее, това означава, че родителите имат грешка в контактите при отглеждане, особено контактите с деца до 6-7 г. Тази болест сериозно се отразява на имунната памет и на неговата кондиция. Това ще му предначертае сценарий на често боледуване, каза още д-р Янакиев.
Вторият пример за контактите е сегашната инфекция, при която в цяла България целогодишно децата боледуват от ентерални вируси, които протичат със следните симптоми – повръщане, диария, болки в корема и температура. „Не си спомням в моята практика да е имало толкова масова заболяване от този вид инфекция. Тя е била кратка, сезонна, на нашето Черноморие“, казва още д-р Янакиев. А сега се нагледахме на случаи, при които деца боледуват по няколко пъти от един и същ вирус, тъй като организмът не си създава имунитет, което е много неприятно. Според специалиста това се получава така, тъй като родителите пращат децата на детска градина още на втория ден след отшумяването на симптомите. Детето е добре, но е заразно за останалите деца, смята специалистът.
Останалите 20% от имунопрофилактиката е в Господ и генетиката, заключи педиатърът.
Билките и билковите препарати също са полезни за имунопрофилактиката. Такива са плодовете на черния бъз, от които може да се направи домашен сироп без термална обработка. Приемането му ще допринесе за подсилване на имунитета на детето. Към природните продукти е добре да се добави и хомеопатия, както и други медикаменти в зависимост от видовете болести – ангини, отити и други.
Ива Иванова
1221
Еми
Алекс
виктор годжов
няма как
Хасковлия
коко
Майка
ми
Стефка
Много ясно е написано ,
Цитирам: От които може да се НАПРАВИ домашен сироп без термална обработка
А не СВАРИ ,което означава без варене !!!
Хм
Хм
1221
Г.Георгиев
Чики-рики
Деси
Иванка Ямалиева
Жал ми е за вас... Ако сте християнин, би трябвало да знаете, че "в Него живеем, движим се и съществуваме; и сам Той дава на всички и живот, и дишане, и всичко!" (Деяния на апостолите, глава 17, стихове 25 и 27)
Уж 99 % от българите са християни, а се мислят за много повече от Господа!!!
Незапознат
познания или продължителни наблюдения.Но това което със сигурност мога да кажа каква е едната причина да има постоянно опашки пред кабинета.Книгата му.При поръчка по интернет идва с автограф.Но ако някой отиде лично до работното му място и си я закупи от регистратурата и случайно на нея да няма личен подпис от автора и става интересно за тези които чакат да бъдат прегледани.Оставят се да чакат тъй като са в кърпа вързани и се обръща специално внимание на потециалният клиент за във бъдеще.Ако пък се окаже словоохотлив и погъделичка самолюбието му
се барикадира манипулационната.И заедно с подписа му следват дълги словоизлеяния. А времето си тече ли тече и минава неусетно.За някои.Завършека на статията пък е озадачаващ и даже подвеждащ.Предполагам че е вариация по темата на журналистката.
''....е добре да се добави и хомеопатия....''.Хомеопатията не е добавка.Тя може да не ти помогне,но няма да ти навреди.Ако спазваш дозата.Докато хомеопатичните средства стават вредни при неправилна и неточна употреба.Има достатъчно информация за това. Който се интересува нека да прочете.Лично моето мнение е че не бива да се използват защото във България едва ли има някой който да ти ги предпише правилно.Макар
да се твърди обратното и много хора да са доволни.
1234_1476175047
Анета_1476399943