11,4% от населението на България най-често страда от тревожни разстройства, съобщават от Национален център по обществено здраве и анализи във връзка с 10 октомври – Световният ден на психичното здраве.
6,2% от българите страдат от разстройства на настроението (депресии и афективни състояния), а 3,3% пък злоупотребяват с вещества.
От 20 до 34 години е най-рисковата възраст за тежки депресии. Жените боледуват по-често от мъжете и също така по-често търсят професионална помощ.
Основни причини за психическите разстройства са стресът в ежедневието и особеностите в начина на живот. Влияние оказват и социално-икономическите фактори, генетичната предразположеност, културните особености. Сред първите симптоми за наличието на проблеми сабезсънието, честата умора, лошото настроение, раздразнителността. В тези случаи човек трябва да потърси медицинска помощ при психиатър, психотерапевт, психолог.
Стигмата към психиатричната помощ и психиатричните проблеми пречат психическите разстройства да бъдат навременно и адекватно лекувани още в техния ранен стадий.
В понеделник за 24-та поредна година ще бъде отбелязан Световният ден на психичното здраве. Според данни на СЗО над 450 млн. души по света имат психични разстройства.
Без