Първи за страната екип със специално обучено куче за откриване на убити и отровени птици ще започне скоро работа в Източните Родопи, информират от "По-диви Родопи".
Николай Терзиев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) се върна в края на септември от двумесечно обучение в специализирана академия в Унгария. Там той – заедно с кучето Барс, премина през интензивна подготовка и формираха първия действащ в страната екип за намиране на убити и отровени птици, животни и примамки.
Проблемът с отровите в гората
Основните цели за използването на отрови са намаляването на числеността на вълците, лисиците бездомните кучета. В Родопите, а и в цялата страна, умишлено се тровят и чакали и всякакви други дребни хищници.
Друг проблем се оказва това, че в природата се изхвърлят пестициди и други потенциално опасни земеделски отпадъци. Истината е, че този начин за борба с "вредителите" е изключително неефективен.
"Причината е, че повечето хищници, като вълците например, са изключително умни животни. Те усещат, че нещо не е наред и не ядат от отровеното животно", казва още експертът. Така жертва на отровите стават съвсем други животни като мишелови, орли, лешояди, порове и други по-малки хищници, които не са целта на отровителите.
Обучението
Подготовката на Николай и Барс продължава два месеца в специална школа за обучение на полицейски кучета в Унгария с близо 60-годишна история. Барс, който е кръстоска на немска и белгийска овчарка, е минал период на интензивна предварителна подготовка с професионални дресьори. След това в продължение на седмици екипът се обучава за претърсване за отровни примамки, което се оказа нелесно начинание.
"По време на тренировката експериментирахме с два вида пестициди, които биха могли да предизвикат отравяне на животните и се срещат и използват както в Унгария, така и у нас" разказва Терзиев.
Екипът в Родопите
След кратък период на адаптация, Барс ще започне активна работа в района на Източните Родопи. Задачата му ще бъде ще бъде да претърсва определени терени и да намира трупове на отровени животни или храни – отровни примамки, след което да подаде сигнал.
След като се намери животно водачът преценява каква ще е следващата стъпка, тъй като то може просто да е умряло от естествена смърт, например бракониерство. Ако се окаже, че животното е отровено, трябва да се премахне от природата и да се дадат лабораторни проби за установяване на причината за смъртта.
Чуждият опит
В страни като Испания, Унгария и Гърция подобни екипи вече показват обнадеждаващи резултати, твърди експертът. В Унгария се отчита намаляване на случаите на отравяне на птици от отровни примамки, като голяма заслуга за това има кучето Фалко. Четириногият помощник на унгарските орнитологични организации е кучето Фалко е открило над 800 отровени животни.
В Гърция подобен екип работи от няколко години за по-доброто опазване на египетските лешояди и колегите са успели да предотвратят стотици случаи на отравяне и да видят кои са най-честите причинители на смъртност сред тези птици.