Гергана Петрова е учител по математика, информатика и информационни технологии. През последните години преподава в ПМГ „Акад. Боян Петканчин“ в Хасково. Завършила е Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В кариерата си има множество постижения. Не само на своите възпитаници, самата тя има редица награди. Тази година получи сертификат за иновативен учител-експерт. Това й дава достъп до най-новите технологии на Майкрософт. Сертифицирана е и за Майкрософт трейнър. В момента участва в Национална учителска програма за учители по професионална подготовка от областите на образование „Техника” и „Информатика“ и на учители по общообразователна подготовка по предметите информатика и информационни технологии в ЦЕРН, Женева, Швейцария.
В Световния ден на учителя – 5 октомври г-жа Петрова сподели пред Haskovo.net за трудностите и удовлетворенията в професията.
- Г-жо Петрова, днес е Световен ден на учителя. Вие преподавате в ПМГ от доста години, какво ви дава професията?
- Това е професия, в която която ден с ден не си прилича. Дава ми стимул да преоткривам себе си и възможност да съм с млади хубави хора, които ме изпълват с положителна енергия. Който не е бил учител, той не може да изпита удоволствието от професията.
- Кой е ученикът, с когото най-много се гордеете?
- Успехите на моите ученици ме карат да бъда жива. Не мога да опиша с думи усещането от това да помагаш на някой, който тепърва започва развитието си, който тепърва трябва да направи избора в своя житейски път, не само в професионално развитие, но и в личностно.
Гордея се много с моите ученици, те имат множество успехи в страната и чужбина. Опасявам, че ако цитирам имена, може да пропусна някого.
Имам много изявени ученици. Имам двама възпитаници, които бяха от първите ми випуски в ПМГ и заминаха да учат с пълни президентски стипендии в престижния университет ITHACA College в САЩ със специалност „Компютърни науки“. Имам ученици в Дания, Великобритания и др.
- Кои са най-радостните моменти в учителската професия?
- Най-вълнуващите моменти, свързани с учителската ми професия, разбира се, са свързани с успехите на моите ученици. Постиженията са ни многобройни, както в областта на информатиката, така и в областта на Информационните технологии. Ученикът ми Александър Георгиев от 11 клас в ПМГ например през последните 5 г. постигна много успехи, носител е на няколко медала от различни състезания по Информатика. Достигна до Национален кръг на Олимпиадата по Информатика. Последната ни награда е от конкурса „Нашето присъствие в дигиталния свят“, организиран от Център за развитие на човешки ресурси и „Европа директно“ - София. Бяхме класирани на първо място и наградата ни беше участие в еколагер, който се проведе в резиденция Бояна в София.
Голямо удовлетворение от свършената работа е и номинацията ми Microsoft Innovative Educator Expert (Майкрософт иновативен учител-експерт). Това ми дава достъп до най-новите технологии на Майкрософт, а също се сертифицирах за Майкрософт трейнър. В тази връзка имам амбиция да сертифицирам безплатно всички свои ученици в различни сертификационни курсове в зависимост от техните желания. И учениците ми имат голямо желание за това.
Преди да замина за ЦЕРН получих съобщение от European School Net, че мой видеоматериал е одобрен за онлайн курса „ICT Administrator”. Това означава, че в към края на януари ще участвам като лектор в уебинар, организиран от Европейската училищна мрежа.
- А кои са най-трудните моменти?
- Не са малко трудностите, които съм срещала при изпълнение на професионалните си задължения. Една от тях е, че преподаването на Информационни технологии изисква непрекъснато четене, търсене на информация, която е предимно на английски език. Общувам с колеги от цяла Европа - Италия, Франция, Португалия, Испания, Румъния и др. Постоянно споделяме идеи, добри практики, информация за различни ресурси с отворен код, които могат да намерят приложение в нашата работа с учениците, да бъде по-интересна и иновативна.
През тази учебна година преподавам на 10 и 11 клас профилирани по Информационни технологии и не разполагам с учебници и учебни помагала, което също е трудност. Ние сами трябва да търсим информация за новостите в обучителни платформи. Аз използвам платформата Майкрософт.
Освен това ежедневно се сблъскваме с различни млади характери и трябва да намираме подход да им привлечем интереса към учебните занимания, да ги подтикнем да проявяват активност. Нещата опират до много усет от страна на учителя, както се казва, трябва да проявяваме нерядко шесто чувство. Да предразположим учениците да бъдат готови за работа.
- Какво ви задържа толкова време в професията, освен това както всички знаем, заплатите не са много привлекателни?
Вярно е, че учителските заплати не са големи, но удовлетворението от постижението на учениците ми ме крепи да работя по-всеотдайно.
Интервю на Ива Иванова
123
Психолог
.
Ученик
ваня
чистачката боляровка
Ваня
Хасковлия
Росно
g3p
Данчо
Ха
харесано по темата
23678
391370
от из нета
Добре казано цитат:
Ходи са ма М-ко
информиран
Незапознат
Ако прогнозите ви се окажат верни.Ами ако оклюмалата се винати и
продължи да клюма но героично да търпи като стожер на справедливостта и
правотата?Или пък ако вие и другите като вас застанете зад гърба и не само от
това че ви е писнало или пък за да видите резултата а от съпричастност?Което е
малко вероятно.Почти невъзможно.Или пък се намесят частни и непредвидими за
всички нас фактори при които вие да заемите нейното място?Стига разбира се да
имате ценз за това.Не се ядосвайте.Не ви дразня.Тя е сприхав човек взимащ
моментни решения които и господ да имаше не би предвидил.Камо ли
простосмъртни като нас които под влияние на чувствата и емоциите си оставаме
слепи за вероятните възможностти.