От х:

Днес в x:

Русия и САЩ на ръба на силово противопоставяне

Русия и САЩ са на ръба на силово противопоставяне. Прекъсването на руско-американското сътрудничество за Сирия отваря път към силов сценарий, в който Москва и Вашингтон може да се изправят един срещу друг, пише "Комерсант".

Вчера руското министерство на отбраната съобщи, че прехвърля в Сирия нови системи за ПВО със зенитни ракети С-300В4, а външното ведомство на Русия обвини САЩ, че са готови "да сключат сделка с дявола" и да подпомогнат терористите.

Говорителят на Белия дом Джош Ърнест заяви на свой ред, че прехвърлянето на системи за ПВО в Сирия е в разрез с предишните изявления на Москва за нейния стремеж да се бори с екстремистите - той припомни, че ислямските радикали нямат авиация. Основният въпрос днес е дали президентът Обама ще използва сила, което би означавало да обяви война на Сирия, или пък САЩ ще се ограничат да въоръжават опозицията и да засилват политическия натиск върху Москва, за да спре тя военновъздушната си операция, пише вестникът.

Политологът Дмитрий Тренин смята, че се е увеличил рискът от случаен руско-американски сблъсък в Сирия и инциденти в други региони около новата линия на противопоставяне в Европа". "Подобен сблъсък може да е крайно опасен", предупреждава той.

Експертът обаче не вярва в Сирия да се стигне до радикален сценарий. Това мнение споделя и неговият колега Евгений Бужински - той говори за "сериозни ограничители пред администрацията на Обама, които не й дават възможност да използва в Сирия с пълна мощ въоръжените сили на САЩ".

Русия може съществено да увеличи огневата подкрепа за сирийските въоръжени сили при евентуални действия на американските военни след спирането на преговорите за Сирия. Това заявява пред "Известия" първият зам.-председател на комисията по отбрана и сигурност в Държавната дума Франц Клинцевич.

Според цитиран в статията високопоставен военнодипломатически източник руското министерство на отбраната е разработило комплексен план, включващ освен това военнополитически мерки на сирийска територия и извън тази страна.

Германският експерт Ханс-Йоахим Шпангер смята, че САЩ може да осигурят на опозиционни групировки в Сирия преносими зенитноракетни комплекси. Руският аналитик Максим Шаповаленко пък предполага, че Москва може да подсили авиационната си групировка в Сирия, да довъоръжи сирийските военни със самолети и артилерия, увеличавайки и разположените в страната средства за радиоелектронна борба.

Москва съжалява, че САЩ излизат от диалога за Сирия, но се надяват, че контактите с Вашингтон в особено деликатните сфери ще продължат, цитира "Ведомости" вчерашно изявление на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.

"Излизането на САЩ от режима на диалог с нас по сирийските въпроси с оглед поддържане на режима на спиране на огъня съществено затруднява ситуацията там. Това обаче не означава, че руската страна ще загърби плановете си за борба с тероризма и за подпомагане на сирийските сили в антитерористичната им дейност", подчерта Песков.

Руските Въздушнокосмически сили са в Сирия вече от година, а краят на войната не се вижда и от скъсването на сътрудничеството със САЩ те безспорно губят, коментира политологът Александър Шумилин. "На първо място Русия губи перспективата за достойно излизане от сирийската криза, излизане чрез политически процес, който имаше два спонсора и който вече просто е разрушен", пояснява той.

Ситуацията се изостря и от вътрешнополитическата обстановка в САЩ, смята наблюдателят Сергей Филатов, цитиран от електронния в. "Ура".

"Там "воюват" на местно равнище - зад кандидат-президентката Хилари Клинтън стоят финансистите, а зад Доналд Тръмп - индустриалците. Първите искат да продължат експанзията в цял свят, да хаотизират пространството и оттам да изпомпват пари към американските банки на Уолстрийт, а вторите - да спрат експанзията и да се заловят с преформатиране на американската икономика", обяснява експертът.

"Вижте, държавният секретар на САЩ Джон Кери подписва с нас споразумение за Сирия, а Пентагонът бомбардира. Налага се впечатлението, че те спадат към различни групи на влияние, а разцеплението в американското правителство няма да доведе до нищо добро", казва той.

Разцеплението в американския елит според него проличава и от действията на Конгреса, преодолял ветото на президента Обама и приел закон, позволяващ на граждани да съдят Саудитска Арабия във връзка с атентатите в САЩ от 11 септември 2001 г., в които бяха замесени и саудитски поданици.

"Щом изгубят Саудитска Арабия, САЩ ще останат без най-верния си съюзник в сирийските проблеми. Обама се е стъписал, защото без саудитците (САЩ) няма как да направят там каквото и да било - нали точно те плащат на всички ислямисти, воюващи срещу Асад", добавя руският аналитик. И препоръчва Обама "спешно да отлети за Москва да разговаря с Владимир Путин, докато нещата не са взели още по-опасен обрат".

/БТА/

Коментари в сайта

Последни новини