От х:

Днес в x:

Политиците диаметрално разделени за казуса "Бокова"

Решението за смяна на българския кандидат за генерален секретар на ООН е правилно. ДСБ отдавна настоява за издигане на кандидат, който може да обедини около себе си страните от Източна Европа и целия ЕС. Това се казва в позиция на "синята" партия по темата с новия кандидат на България за ген. секретар на ООН - Кристалина Георгиева.

"Георгиева има потенциал да бъде такъв кандидат. Надяваме се, че смяната не е твърде закъсняла, след година непоследователно и колебливо поведение на премиера и правителството", заяви лидерът на десницата Радан Кънев. Той изрази позицията си пред граждани и симпатизанти в Балчик. Срещата се проведе във връзка с предстоящите президентски и частични местни избори в Община Балчик. 

След решението на Министерския съвет външният министър Даниел Митов поясни, че сега България ще търси подкрепата за Кристалина Георгиева от държавите от Източна Европа. Той изрази благодарност към положените от Ирина Бокова усилия до момента в надпреварата, но допълни, че правителството прехвърля подкрепата към българския еврокомисар, защото след досегашните предварителни сондажи в Съвета за сигурност представянето на директора на ЮНЕСКО е следвало негативна тенденция - трето, пето и шесто място в последните три кръга.

Междувременно БСП поиска премиерът Бойко Борисов и министърът на външните работи Даниел Митов да бъдат изслушани в парламента във връзка с промяната на кандидатурата за генерален секретар на ООН. Искането бе отправено от червения лидер Корнелия Нинова, която заяви от трибуната, че БСП оценява смяната на кандидатурата като "тежко предателство за България и подчинение на чужди интереси".

"За нас това е резил за България. За пореден път Борисов се оказа слаб да защити националния интерес. Изглежда, че това решение се взема под натиск отвън и в ущърб на България. С това, което се случва, се минира възможността българин да застане на най-високия пост - генерален секретар на ООН", заяви лидерът на БСП.

Според нея решението е неприемливо и непоследователно.

"Нищо няма да направим с новата кандидатура и тя играе в услуга на чужда кандидатура, което е много недостойно и провал на българската дипломация", заяви говорителят на АБВ Марияна Тодорова от своя страна. По думите ѝ от партията на Георги Първанов са дълбоко несъгласни с това решение. "Разочаровани сме", обобщи тя.

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ коментира, че този ход изглежда много несериозен.

„Според нас, когато държавата има определено решение, би трябвало да направи всичко възможно за реализирането му и да следва нужния ход за реализация”, посочи Карадайъ. По думите му смяната на кандидатурата ни за генерален секретар на ООН вреди на имиджа на страната ни. „С нищо не допринася за успех в едно такова състезание. Според нас един такъв акт вреди на успеха на страната ни”, обясни още Карадайъ.

Шефът на външната парламентарна комисия Джема Грозданова защити правителството. „Щом има решение за промяна на кандидатурата за генерален секретар на ООН, би трябвало шансовете да са големи“, каза тя. Според нея е важното какъв ще бъде крайният резултат за България. „Ако се случи положителен резултат, това е нещо голямо за България, така че нека да го приемаме позитивно”, посочи Грозданова.

 

Източник: http://www.actualno.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини