Кюрдистан е отворен за българските строителни фирми. Работа има много, тъй като в момента се изграждат цели градове на тези територии. Търсят се както инженери и работници от нисшия ешалон, така и фирми-производителки на строителни материали, кандидати обаче няма. Информация сподели за Haskovo.net минути преди началото на българо-иракския бизнес форум, който стартира тази сутрин в Хасково, председателят на Хасковската търговско-промишлена палата Янчо Янев.
Събитието се организира съвместно с Кюрдистанската федерация на търговско-промишлените палати и Кюрдистано-българския бизнес съвет.
Страх. На това се дължи липсата на желание за работа в Кюрдистан. Заради страха от политическата ситуация в тези райони, заради размириците в близките страни, обясни Мако Арнаудов, който е представител на строителния бранш в Хасково. Той има строителна фирма и освен това е председател на Контролната комисия на Търговската камара в региона. „Заради трудната ситуация през последните години за фирмите-строителки у нас Кюрдистан е действително голям шанс за нас с пазара, който е отворен там. Говоря обаче непрекъснато с колегите и никой не се наема да поеме такава отговорност, че да заведе работниците си по тези ширини. Освен това ние разполагаме с инженерния състав, но редовите майстори, работниците отдавна отвориха ниша в нашата сфера, тъй като най-кадърните са навън. Те са много ценени като строители в Холандия например и други държави в Европа. За да ги привлечем отново обратно и ги заведем на работа в Кюрдистан, заплащането трябва да е минимум два пъти над това, което получават в момента в западноевропейските държава. Защото, ако в Холандия на спокойния и уреден живот получаваш 1500 евро, например, за 2 000 евро, ще отидеш ли да се трудиш в Кюрдистан!?“, пита риторично Мако Арнаудов. Той обаче е готов да предостави наличната информация на колегите си, не само от Хасково, но и от цялата страна, които се интересуват от работа в строителството в Кюрдистан.
За разлика от строителната сфера, фирми от Хасково вече изнасят в Кюрдистан хранителни продукти. Хасковски фирми изнасят сирена, брашна, изнасят се и тютюни, посочи Янчо Янев. Експортът е в следствие на двустранните срещи между бизнеса от хасковски регион и градове като Ербил и Сюлеймания, които текат вече от пет години, отбеляза още председателят на ХТПП.
На срещата присъстваха и кметовете на Хасково и Първомай Добри Беливанов и Ангел Папазов, както и Соран Азеез-зам.-председател на Кюрдистанската фердерация на търговско-промишлениете палати и предс. на ТП в Ербил, зам.-председателят на КФТПП Ибрахим Софи и директорът Кюрдистано-българския бизнес съвет Маджид Таха.
По време на форума стана ясно, че фирми от Северноиракската кюрдска автономия имат интерес да купуват производства в Хасковско, които да работят само за износ към Кюрдистан. Първите интереси са заявени в сферата на животновъдството и птицевъдството.
Красимира Славова
Гост
Дюлгерин
14/88