На този етап не е ясно кои са пилотните общини, които ще работят по проект за трайна интеграция на бежанци у нас, обяви в интервю за БНР изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова.
Тя уточни, че не става въпрос за временни лагери и настаняване на големи групи хора за определен период от време, а за възлагане на нови ангажименти на общините при интерес на бежанци за трайно заселване у нас на семеен принцип.
"Не става дума за масова миграция, а за последващ етап, който сега се поема от структури на БЧК и НПО, но по нормативните документи тази роля вече ще бъде поета от общините", допълни Чавдарова.
По думите й това вероятно ще бъдат общини, които са заявили интерес и в които имат по-тежки демографски характеристики. Те ще трябва да уредят и поемат битовото устройване на заселващите мигранти – да им се намерят подходящи жилища, детски градини и училища за децата, записване при личен лекар, регистриране в съответните структури на Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане.
"Няма да се отиде към общини с изчерпан капацитет на социалната инфраструктура, а към общини, които вследствие на демографски тенденции разполагат със свободна такава, за да не се почувства местната общност нито ощетена, нито изместена от когото и да е", посочи Чавдарова.
Според нея намеренията и очакванията на общините са за семеен тип миграция, която ще оживи района, ще осигури разнообразие на работна ръка и ще създаде перспектива за обезлюдени райони.
Мина