Едно от най-малките училища в страната - Началното училище "Любен Каравелов" в тетевенското село Бабинци, на около 1100 м надморска височина.
Жителите му, около 300 човека, с любов и всеотдайност се грижат за училището в селото, което тази година ще посрещне 11 ученици, разказа за БТА директорът Севдалина Манева.
Децата ще учат в две слети паралелки. В едната ще бъдат шест ученици в 1 и 4 клас, а в другата пет - във 2 и 3 клас. Формата на обучение е дневна с целодневна организация на учебния ден - задължителна подготовка до обяд и група за целодневна подготовка, отбеляза Манева.
Въпреки красивата природа, спокойствие и чист въздух, селото не може да се похвали с добра инфраструктура. Поради това, заради опасните завои, свлачищата и пропаданията на пътната настилка не могат да се осигурят безопасни условия за извозване на учениците до най-близкото училище, особено в есенно-зимния период. Затова от 2008 г. НУ "Любен Каравелов" е включено в Списъка на защитените училища в България, поясни Манева.
Днес училището разполага с три класни стаи, компютърен кабинет, учителска стая, стая на директора и самостоятелен щанд за раздаване на храна. Децата се обучават от трима педагози.
"Учителите работят много отговорно и с любов в името на децата. Тяхната работа е много трудна, тъй като те разпределят вниманието си и изготвят учебната документация за два класа едновременно. Затова не приемам виждането, че няма ефективност от обучението в слетите класове, защото няма нищо лошо по-големите ученици да си припомнят или запомнят пропуснатото, слушайки урока на по-малкия клас. Много хора, завършили нашето училище в слят клас, са инженери, учители, лекари, следователи, добри предприемачи и бизнесмени. Според мен слетите класове ще продължават да се увеличават и в по-големи населени места", коментира Манева.
Училището винаги е получавало помощта на родители и местното управление в селото, както и на бивши ученици. Помощта се е изразявала в частичен ремонт на покрива, учебни полагала, техника и др. Това лято са получили от семейство, живеещо в Истанбул, спортни екипи и пособия.
Първото училище в селото
Първите наченки на образователен процес в селото датират от 1937-1938 г., когато в частната къща на Радан Силков е отворено първото училище, като желанието на управляващата тогава партия е било във всяка махала да има училище, поясни тя. Начално училище "Любен Каравелов" е построено през 1949 г. и още тогава отваря врати за първите си ученици с името Първоначално училища "Гео Милев", а от 60-те години се преименува на НУ "Любен Каравелов".
Броят на учениците в първите години е варирал между 26-30, на възраст от 10 до 15-16 години, а от 60-те години насам вече възрастовата граница е била в рамките на ученическата възраст. Броят на децата се е запазил до 1970 г., когато раждаемостта е започнала да спада и класовете да се сливат. През годините според нормативната уредба се е преминавало от слети в самостоятелни класове, с брой деца от 20 до 9 през учебната 2014/2015 г.