Докладна записка от кмета Добри Беливанов, с която се иска увеличаване на налога за такситата, разбуни духовете в бранша и предизвика вълна от недоволства. Според предложението на градоначалника налогът ще скочи със 160 лева. Това става след изменението в Закона за местните данъци и такси, като се въвежда данък върху таксиметров превоз на пътници, който влиза в сила от началото на следващата година. В срок до края на другия месец общинските съвети в страната трябва да одобрят размера на новия налог - от 300 до 1000 лева.
Досега в община Хасково таксиметровите превозвачи плащат по 25 лева за местостоянка на автомобил на месец. Това прави 300 лева годишно. С промяната в закона кметът Добри Беливанов предлага да се гласува годишен данък в размер на 460 лева. Освен това за всяка кола има и по 42 лева разход за разрешителни, който ще е без промяна. Така задълженията към общината ще набъбнат до 500 лева.
От таксиметровия бранш обаче бяха категорични, че искането за увеличаване на налога е необосновано. На това мнение е Иван Иванов от фирма „Скай такси“, която е една от големите в града. „Ако се приеме този данък, ще ни принудят да крадем“, категоричен е Иванов. „Като ни поставят в такава ситуация, започваме да плащаме по-малко данък, започваме да бягаме от осигуровки, започваме да не пускаме касовите апарати“, заяви Иванов. Той допълни, че от бранша са готови за протест, ако от администрацията не дадат някакви аргументи за увеличението, които евентуално могат да бъдат коментирани. Преди дни Иванов разговарял с единия от зам.-кметовете, който му обяснил, че толкова ще бъде данъкът за такситата в Пловдив, Стара Загора, Шумен и Казанлък. Иванов обаче е на мнение, че това изобщо не е мотив за драстичното увеличение.
Напротив, това би довело до отлив от бранша, който и в момента не е процъфтяващ. Показател за това е незапълнената квота в Хасково от 320 таксита, която е не е променяна от 15 години насам. В момента действащите са 229 автомобила. Според таксиметровите превозвачи броят им е недостатъчен, което се усеща от гражданите при форсмажорни обстоятелства – например по празници. Според Иванов квотата на такситата не е запълнена, тъй като според него браншът не е печеливш. По негови думи жълтите коли даже работели под себестойност, тъй като има въведен таван за пробег на километър, за престой и за първоначална такса. „Себестойността на километър пробег е 1.35 лева без ДДС, а ние караме за 0.83 лева през деня и 0.91 през нощта. За да има печалба, трябва да возим на минимум 1.60 лева“, заяви Иван Иванов.
Освен това той припомни, че превозвачите имат много съпътстващи разходи – ремонти по автомобилите, автомивки, прегледи, застраховка и други.
Според него в Хасково има проблем със стоянките и трябва да се направят направят промени в тази насока, тъй като сега съществуващите не са много удачни. Като пример за това той даде стоянката до автогарата, която не е оградена, много често там спират други автомобили и не остава място за таксиметровите шофьори.
Предложението на кмета Добри Беливанов трябва да се гласува на предстоящото заседание на Общински съвет в края на седмицата.
Ива Иванова
РАЙМУНДО
111
nsnsns
Потърпевш
Тези пред автогарата редовно отказват да качват пътници.Чакат пингвини , за да ги возят до селата.Какъв е този избирателен принцип?Значи не им се работи и имат достатъчно пари.Вдигайте им данъците.Браво на кмета.
nsnsns
11
Данъкоплатец
друг данакоплатец
Мим
До Елинор като си хванеш такси масово апарата си стои изключен. Нека да не преиграват таксиметровите, а просто да работят малко повече.
nsnsns
минел
22. 9.
Химко
е няма такава държава
бивш
настоящ
Речният Моряк от Асковската ряка
друг данакоплатец
A
nsnsns
друг данакоплатец
еро
Къде е тая мижитурка -новия началник на ДАЙ Даскалов и да вземе да си влезе в ролята на контролен орган!!!
клиент
777