Промените в Изборния кодекс, които бяха приети преди лятната ваканция на Народното събрание след разгорещени дебати и вето на президента Росен Плевнелиев, вече започнаха да създават проблеми.
Посланиците на България в няколко държави са се сблъскали с разминаване между нашето и местното законодателство за срока, в който държавата ни трябва да обяви адреса на секциите на тяхна територия, пише в. „Сега“.
За проблема сигнализира постоянният секретар на МВнР Василий Такев на заседание на парламентарната комисия за българите в чужбина. Такев уточни, че разминаването засяга страни с големи български общности като Германия, Канада, Нова Зеландия.
"Германия например изисква държавата, която смята да организира избори на нейна територия, да посочи адресите най-късно 60 дни преди вота. В българското законодателство срокът за ЦИК е 25 дни. Естествено, длъжни сме да се съобразим и затова на посланика ни в Берлин са дадени указания да впише 18 адреса, на които вече е гласувано", обясни Такев.
От МВнР са дали задача на посланиците да направят прогноза за предполагаемата избирателна активност на 6 ноември, както и в които страни се очаква да има повече искания за откриване на секции от максимално разрешения от кодекса. Отговорите показали, че лимитът от 35 секции може да се окаже недостатъчен в САЩ, Испания и Турция.
Външното министерство предвижда на предстоящите избори да използва по-активно офисите на почетните консули на България зад граница, както и представителствата ни в международни организации. Такев поясни, че новият кодекс е показал и друг дефект.
"Какво правим с изискването за откриване на до 35 секции в държава при наличие на минимум 60 искания за всяка секция, ако във въпросната държава се получат по 60 искания от 50 града? Решението къде да има и къде да няма секции ще трябва да се вземе еднолично от посланика и то винаги ще бъде атакуемо", коментира постоянният секретар. Той запита как да действа той в град, от който дойдат 200 искания, но в него живеят 1000 българи, и в населено място, от което дойдат 75 искания, но в него живеят 2000 българи.