Европейската комисия се придържа към своите задължения от споразумението за мигрантите с Турция и се надява на същото и от турската страна.
Изявлението е на представителя на ЕК Александър Винтерщайн, цитиран от АНСА и БНР, в отговор на коментара на премиера Бойко Борисов в Истанбул за опасност от нова вълна от бежанци към Европа, ако не бъде изпълнено условието за безвизово пътуване на турските граждани в ЕС.
"Искаме нашите европейски приятели да разберат, че вече настъпи времето да поемат повече отговорност във връзка с мигрантите. От жизнено важно значение е в края на месец октомври да влезе в сила споразумението за либерализиране на визовия режим. Ако то и споразуеменията за реадмисия не бъдат изпълнени, това ще постави Евроопа пред един огромен риск", предупреди турският премиер Йълдъръм при срещата с българския министър-председател.
Борисов пък заяви, че въпреки срещата и прекрасните взаимоотношения между България и Турция, в никакъв случай не е станал по-спокоен. Той подчерта, че в Европа трябва да се направи ясна оценка докога Турция ще успява да спира мигрантите, ако приетото споразумение с ЕС не влезе в сила.
Следващият доклад за напредъка на Анкара по пътя към либерализацията на визовия режим се очаква през септември, напомни друг представител на Еврокомисията - Наташа Берто.
Днес предстоят разговорите между премиера Борисов и германския канцлер Ангела Меркел с акцент върху мигрантския проблем, а на 2 септември Меркел ще се срещне с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в Берлин.
През последните два дни делегация на високо равнище от експерти от Европейската служба за външни действия и Генералната дирекция за външни отношения са на посещение в Турция за разговори за членството в Европейския съюз и либерализацията на визовия режим. Резултатите от тези работни срещи ще бъдат включени в септемврийския доклад.
Според заключенията от досегашните доклади Анкара трябваше да покрие още пет критерии, като един от тях - Споразумението за реадмисия, вече е влязло в сила, уточни Берто.
Основна пречка в преговорите обаче остава преразглеждането на антитерористичните закони.