Евтин внос на корнишони от Македония принуди родни производители да изхвърлят стоката си в дерета или да я раздават на близки и познати за храна на животните. За това се жалваха наши зеленчукопроизводители, които отказаха да бъдат снимани и цитирани, за да не влизат в полезрението на данъчните и Инспекцията по труда. Такава беше реакцията на повечето земеделци край хасковското село Конуш, които настръхваха при вида на фотоапарат. Работници и работодатели се притесняват от масовите проверки от Инспекцията по труда за сключени еднодневни трудови договори, които допълно ги натоварвали с разходи.
Производителите обаче са единодушни, че „няма държава“. „Скъсват ни от проверки, а държавата не осигурява пазар за продукцията“, жалва се млад мъж, който отглежда корнишони. Той обясни, че тази година вносът от Македония тотално е сринал пазара на зеленчуци. „Цената на едро беше паднала до 45 стотинки на килограм за първо качество, а второто вървеше по 15 стотинки“, добави мъжът. „Това е изключително евтино и продавайки стоката си на толкова ниски цени, не можем да си покрием огромните разходи - за поливки, бране, пръскане, гориво и други“, категорични бяха и негови колеги. Сега цената на едро била малко по-висока, но въпреки това пак не била изгодна. Малко преди края на сезона килограмът първо качество върви по 55 стотинки, второто е между 30 и 45 стотинки, а цената за купувачите на дребно е левче.
Освен от ниските цени търговците се оплакаха още от слаб интерес от купувачите, въпреки че по пътя за граничен пункт „Маказа“ дневно минават стотици автомобили. Дневно продавали по 100-тина килограма корнишони, при това в силни дни. Иначе тази година продукцията била добра и като количество, и като качество.
„Зимата не може без буркани с краставички“, категорични са купувачи, за които приготвянето на зимнина било неизбежно. „Те са идеално мезе за ракийка в студените дни – от кило, канче, до бурканче, в зависимост от компанията“, шегуваха се крайпътни търговци.
Сезонът се оказа благодатен и за производителите на капия, които се похвалиха с изключително добра реколта. Чушките в чувалите им са около педя.
При вида на репортери берачите на корнишони, капия и други зеленчуци масово се криеха от обектива. Една от младите работнички пък предвидливо беше облякла тениска с надпис „No cameras please” (Без камери моля). Те обаче са категорични, че държавата трябва да се намеси, като ограничи вноса от чужбина. Иначе ще останат само с желанието си да се върне времето на министър-председателя Стефан Стамболов, който през управлението си (1887 – 1894) въведе Закон за защита на родното производство, с който се е толерирал износът на продукция, а вносът се е товарел с мита.
Ива Иванова
хасковския моряк
Някой
лиско
коцето
NCP
коцето