Днес отбелязваме големия християнски празник Преображение Господно, който за християните е свързан с промяната и новата надежда. Затова и празникът се отбелязва в края на християнската църковна година.
На Преображение Господне по стара традиция се извършва освещаване и благославяне на ново грозде, както и различни плодове.
На празника първото грозде в катедралния храм на Хасково "Успение Богородично" освети в присъствието на неколцина миряни отец Антоний. Той отслужи и тържествена литургия.
Началото на празника идва от първите векове на християнството и е свързано с едно от най-важните евангелски събития - явяването на Иисус Христос в небесна слава пред трима от най-близките му ученици.
На този ден в Светата Литургия на православните храмове се прибавя специален Тропар (молитвено песнопение) със старославянското название „Начатки овощей", а в Българската православна църква - „Освещаване на гроздето". Защото, ако в северните православни земи в началото на август има само ябълки, то в българските по-южни земи вече е откъсната първата чепка грозде.
Според българския народен календар на 6 август настъпва трайно преобразяване в природата. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята, преди да отлетят към топлите земи.
Според вярванията на този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече. Ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява.
Красимира Славова