Утайките от пречиствателните станции могат да се използват от земеделските стопани, само след предварителното им третиране. Това предвижда приетата от Министерски съвет Наредба за реда и начина на оползотворяване на утайки от пречистването на отпадъчни води чрез употребата им в земеделието, съобщи пресцентърът на Министерството на околната среда.
Утайките от пречиствателните станции за отпадни води съдържат ценни хранителни вещества, които могат да се използват за подобряване на почвите. Те обаче трябва да отговарят на строго определени изисквания, за да не бъдат заплаха за човешкото здраве и околната среда, предупреждава ековедомството.
Наредбата забранява внасянето им в ливади и пасища, ако в тях ще пашуват животни в срок по-кратък от 45 дни от торенето. Не се разрешава и използването в площи, върху които се отглеждат плодни храсти, зеленчукови култури и лозя, край реки и в защитени територии. Не се допуска и оползотворяване на утаечна маса, която има по-висока концентрация на тежки метали от разрешеното.
С проекта на Наредбата се запазват редът и начинът за издаване на разрешителни за дейности по оползотворяване на утайки чрез употребата им в земеделието от БАБХ, съгласно Закона за опазване на земеделските земи и РИОСВ, съгласно ЗУО.
Извършена е и промяна на стойностите на максимално допустими концентрации (МДК) на тежки метали в почвата. Те са съобразени с нивата, заложени в действащата европейска директива (86/278/ЕИО) от 12 юни 1986 г. за опазване на околната среда, и по-специално на почвата, при използване на утайки от отпадъчни води в земеделието.С наредбата се въвеждат разпоредби, свързани с прилагане на Директива (86/278/ЕИО) на Съвета от 12 юни 1986 г.