След като сградите, които спечелиха финансиране от държавата за безплатно саниране бъдат реконструирани, община Хасково ще обнови и междублоковите пространства. Това стана ясно след проверка на Haskovo.net по сигнал на граждани.
„Пълна разруха е междублоковото ни пространство. Счупени плочки по тротоара, детска площадка - в окаяно състояние и на всичкото отгоре градинка със съхнещи храсти“. Така звучи сигналът, изпратен до редакцията от част от жителите на популярния като П-образния блок зад полицията в Хасково.
Малко преди жежкото слънце да заварди улиците, екипът ни в очакване посрещат няколко беловласи жени. Тонка Бялкова и съседките й са седнали на пейка с позакърпени от мъжете от блока дъски край детската площадка в паркчето между входовете. Носят и папка с кореспонденцията от последните 10 години, която водят с общината по проблемите около блока.
„От 2006 година пишем за състоянието на паркчето, за тротоарите, за проблеми с уличните шахти. Отговарят ни, но все уклончиво“, разказва Бялкова. Едното от последните писмата е от март 2015 година в отговор на тяхна жалба за лошата инфраструктура около блока. То е от предходната общинска администрация, водена от Георги Иванов. В него местна власт осведомява хората, че има проект за реконструкция, за който обаче се търси финансиране.
Жителите на „Атон 6-14“ са писали и до настоящата администрация на Добри Беливанов. Сигналът е от края на януари тази година и е за непочистен двор и проблеми с шахтите.
Отговорът от Отдел „Екология“ е с уверение, че ще бъде почистено и със съвет, че е „задължение на гражданите е да поддържат прилежащите площи и междублоковите пространства в чист и приветлив вид“.
„Много ни е болно и за непочистения от листата паркинг. Ние метем на групички когато можем, но сме възрастни и не издържаме вече. Страх ни е, че на този паркинг, който може и да се води за паркиране на колите от блока, но все спират и шофьори, които идват до центъра, един фас хвърли ли някой-всичко пламва“, притесняват се жените.
Леля Делка, доскорошна помощница в метенето, но сега безсилна да помага заради травма, казва: Мен ме е срам да живея в центъра на европейски град с такава околна среда!
„Кажете и за люлките...“, подвикват на бабите си две момченца, също от адреса, които се люшкат на изтърбушена метална люлка от времето на родителите им. Люлките всъщност са две, едната- счупена и опасна.
Възрастните жени поглеждат и към клюмналите храсти и дървета в парка и пак в един глас казват: Отдавна тук никой не е поливал.
„Защо садят храсти, като няма да се грижат за тях. Сърцето ми се свива, когато виждам как умират растенията, по-добре да ги няма!“, отсича Тонка Бялкова. Жените обясняват, че от месец растителността около блока съхне. Поливат колко могат, но не стига за толкова растителност кофа-две вода.
След поставените въпроси, екипът ни потърси и отговори.
От Общинската администрация в Хасково посочиха, че съвсем скоро междублоковото пространство, не само на „Атон 6-14“, но и на други места в града ще бъдат реконструирани. Това ще се случи обаче след като жилищните сгради бъдат санирани. От Общината обясниха, че до дни ще станят ясни имената на фирмите за обновяването на първите 40 блока в Хасково.
На „Атон 6-14“ ще се санират 4 входа от всичките осем там. Идеята е, след като едната реконструкция приключи, да се извърши и другата. Лично кметът Добри Беливанов е поел ангажимент за съдействие за привеждането на площите около блоковете в по-приятно място за отдих, обявиха от кметската администрация.
За оплакването на хората за съхнещите храсти, шефът на ОП „Екопрогрес“ Диян Петков, обясни, че веднага ще провери ситуацията и ще разпореди действия.
Красимира Славова
случайно чух
absurda
ha
Ffff
оохааа
А, защо
БайТамян от парк ликуша
absurda
Незапознат
училища които минаха през този ред поне след известно време.Малко време.
Определено трябва да се намеси някоя медия.Ако не тази то друга.Това е
единствен шанс хората бъркащи в кацата с меда да се ограничат с гребането