От х:

Днес в x:

Пътят на рибата – от морето до тигана

Знаете ли, че едва 30% от рибата, която ядем край морето е черноморска?

Знаете ли, че едва 30% от рибата, която ядем край морето е черноморска? Как се стигна дотам? Каква риба ядем в курортите ни? Защо българският улов не стига до чиниите ни и вярно ли е, че вносната риба  е винаги прясна? 

„Имало в Бургас някога

риба във морето всякаква

и от там рибари, без почивка,

връщали се с улов и усмивка”.*

Стоян Стоянов помни тези времена. Сега замята чепарето за предлагания в почти всеки морски ресторант сафрид.

„Няма ги, защото е мръсна водата и по-малко влиза тук, в залива”, обяснява Стоян. „Когато дълбаха пристанището в Бургас, трябваше да изхвърлят тинята. А вместо да я изхвърлят навътре, те я изхвърлиха при Черноморец, което значи, че тинята се върна тук и попчето и сафрида и всякаква риба, като е мръсна водата, тя не идва”. 

Че  уловът  намалява, потвърждават и от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Освен замърсяването, цитират и други причини: 

„Има също хипотеза, че чужди видове навлиза в Черно море, една от медузите също е причина за намаляването на рибата”, обяснява Тодор Ангелов, гл. директор „Рибарство и контрол“ в ИАРА.

Според Агенцията по рибарство и аквакултури цацата в Черно море още стига за целия български народ. На рибния пазар в Бургас черноморска риба, с изключение на попчета тук-там, няма.

„Цацата е балтийска, сафридът е гръцки, скумрията е норвежка”, обяснява Стоян.

Източник: http://nova.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини