От х:

Днес в x:

Няма да събираме документи за доказване на стаж за пенсия

Хората вече да не събират документи, с които да доказват стажа си, а да подават само заявление за пенсиониране, предвижда в програмата си Бисер Петков.

Парламентарната комисия по труда и социалната политика изслуша вчера кандидатите за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ). И за двете позиции има по един кандидат, като това са Бисер Петков и Весела Караиванова-Начева, които и към момента са на тези постове. Гласуването в НС е днес.

В концепцията си за управление на НОИ за периода 2016 - 2020 г. Бисер Петков залага "преимуществено на служебното начало в производството по отпускане на пенсии след 1 януари 2019 година". 

Така НОИ ще вади сам всички нужни документи и удостоверения от осигурителния архив, пише в. "24 часа". Промяната, за която не е нужен нов нормативен акт, ще влезе в сила от началото на 2019 г., когато отпада изискването за посочване на трите най-добре платени години преди 1997 г. за изчисляване на пенсията. 

В момента хората трябва да носят на НОИ трудови и осигурителни книжки, удостоверения за пенсиониране от всеки работодател и пр. 

Петков очаква промяната да съкрати времето за отпускане на пенсията от сегашните 4 месеца от датата на подаване на заявлението на 45 дни. 

Националният осигурителен институт да разпраща подсещащи писма до бъдещите пенсионери, че им предстои да си подадат документите, и съвети как да го направят. Това ще става една година преди да навършат възрастта за пенсия.

Електронни услуги на НОИ

От следващата година НОИ планира да пусне и електронна система, в която работодателите да вкарват удостоверенията за пенсиониране на хората, които напускат. Така документите директно ще влизат в осигурителното досие на човека, обясни подуправителят на НОИ и също кандидат за нов мандат Весела Караиванова. 

НОИ предвижда в бъдеще да има възможност за електронно подаване на документи за отпускане на парично обезщетение за безработица, каза управителят на НОИ.

Бисер Петков каза в отговор на депутатски въпрос, че с електронното подаване на документите за парично обезщетение за безработица ще отпадне нуждата хората да посещават и НОИ, след като са посетили бюрото по труда, за да се регистрират. 

Предвижда се до края на годината да се въведе и уеб услуга за работодателите да извличат данни от електронния регистър на болничните листове, който е в НОИ, като така от бизнеса ще бъдат улеснени в задължението за подаване на работодателските данни, каза Петков, цитиран от БТА. 

По думите му в бъдеще се предвижда и изцяло оптимизиране на процеса с електронно подаване на данните за болничния лист към работодателите, тоест да отпадне необходимостта хората в болнични да представят листовете на самите работодатели. 

В отговор на депутатско питане за необходимостта от преизчисляване на старите пенсииПетков каза, че те изостават спрямо новите и това се дължи на факта, че новите са върху по-висок осигурителен доход, докато старите се актуализират по швейцарското правило.

Преизчисляването на всички стари пенсии ще струва на бюджета 1,7 милиарда лева на годишна база, но подобно решение не е в неговите правомощия, добави Петков. 

Депутатите, бизнес организациите и синдикатите подкрепиха представената концепция, предаде БНР.

Купили стаж

Двойно по-малко хора са си купили стаж, за да излязат в пенсия тази година. 703-ма българи са се пенсионирали за първата половина на тази година благодарение на това, че са си купили недостигащ стаж. 

Спрямо миналата година намалението е над два пъти - към юни 2015 г. 1659 нови пенсионери са прибягнали към тази възможност. Това показва справката на НОИ с предварителните данни към края на юни, цитирана от в. "Сега". 

Тези хора са навършили необходимите години на пенсия, но не им стигат годините на внасяне на осигуровки. Според Кодекса за социално осигуряване тези хора могат да си купят до пет години, като всеки месец стаж струва 74.76 лв.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини