От х:

Днес в x:

Хаос в училищата заради масово пенсиониране на учители и директори

Масовото пенсиониране на учители и директори създава хаос в училищата. Редица директори са бързали да пенсионират учители заради по-високите обезщетения от 1 август.

От следващия месец учителите ще взимат 10 заплати обезщетение при прекратяване на договора, вместо досегашните 8 заплати. Тази част от новия училищен закон влиза в сила веднага и е финансово подсигурена, въпреки че новите правила за финансиране на училищата са отложени за 1 януари 2017 г. Липсата на яснота около обезщетенията обаче поражда опасения, че за по-високите суми няма да има достатъчно пари в бюджета.

Извън принудителното пенсиониране, много учители по собствено желание тръгват към тази стъпка заради застъпването на две реформи - пенсионна и училищна. Част от тях имат навършени години и стаж, но има и преподаватели, които се възползват от възможностите за ранно пенсиониране, пише в. "Сега".  при прекратяване на правоотношението сумите за обезщетения на учителите се плащат от хазната, като част от националната програма за оптимизация на училищната мрежа, като държавата вече осигурява на 100% и обезщетенията в детските градини, които по принцип се издържат от общините. За тази година обаче програмата  не е актуализирана спрямо новия закон за училищното образование и в нея е записано, че се изплащат не повече от 8 заплати при прекратяване на правоотношението. Право на това обезщетение имат педагози, които са работили при същия работодател през последните 10 години от трудовия стаж и са синдикални членове, но в системата профсъюзното покритие е на практика пълно.

Много въпросителни са натрупани в училищата и по трудовоправни въпроси, коментираха от КТ "Подкрепа". От миналата година работодателите не са длъжни да прекратяват трудовите договори при пенсиониране на служител и ако има желание на страните, служителят може да продължи да работи. Има неразбиране по тази тема и на някои места на учители се разяснява точно обратното. От просветното министерство обясниха, че отпускането на пенсия не е повод за изплащане на обезщетението, ако служителят продължи да работи, и парите се плащат при прекратяване на трудовото правоотношение.

 

Източник: http://www.actualno.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    На
    Надежда
    0 0
    09:48, 25 юли 2016
    Няма никакъв хаос. Нежелание за пенсиониране има само при директорите и пом.директорите и тъй като те управляват, съзнателно разбъркват нещата, за да не им се случи това, дето се случва на редовите учители. Омаяни от властта, облагите и добрите финанси, те бързат да пенсионират тези, които все още не са достигнали възрастта за пенсиониране. Както винаги загубата е обикновения учител, а не за вечния управленец. Министърът още миналата година излезе с ясна заповед по въпроса, но на местна почва нещата не вървят както трябва, поради обвързаности от всякакъв род. Щом имаш връзки, можеш да си началник, докато ходиш. Това е безобразие, което никой не е спрял истински до този момент. Отнасят го редовите учители, макар че нямат никаква вина. Особено пом.директорите в пенсионна възраст са готови на всякакви действия, за да не загубят и те от облагите. Няма механизъм за подобряване финансовото състояние на пенсионерите. В последните две години се направи доста, но за тези, които сега ще се пенсионират. Не е редно, ако това ти се е случило само преди 2-5 години, да останеш на толкова ниско ниво във финансово отношение. Да не говорим пък за колеги, на които това им се е случило преди повече години. Трагедия. Тези, които са образовали другите, сега да нямат достъп до друго, освен за ...Да не изброявам, че е много жалко. Не ми се иска и да напомням за старото палто, по което бившите ученици разпознават учителите си.
Последни новини