Pokemon GO е инструмент за шпионаж. Така редица страни определиха популярната в цял свят игра, която изпраща потребителите на различни географски места, за да ловят покемони. В Саудитска Арабия духовници се изказаха срещу играта, наричайки я „неислямска”. Правителството на Босна предупреди играчите да внимават къде търсят покемони, защото могат да навлязат в минни полета останали от 90-те години. В Египет високопоставен служител в комуникациите предупреди, че играта може да бъде забранена, защото излага на риск места със специален режим. Pokemon GO е популярна с това, че напасва виртуален свят, изпълнен с покемони, върху реална географска карта. При регистрация играта започва със съобщение „Покемони могат да бъдат намерени във всеки ъгъл на света” и точно това е най-големият проблем, съобщава bTV.
Pokemon GO е най-новият инструмент, който се използва от шпиони. Хитро приложение, което се опитва да навлезе в нашите общества по най-невинния начин – като забавление”, заяви Хамди Бакхиит, член на комитета по национална сигурност към египетския парламент, цитиран от „Ал Джазира”.
В Кувейт е забранено приложението да се използва около правителствени обекти. Представители на правителството предупредиха, че данните на отделните потребители могат да се използват от престъпници, за да ги примамват на изолирани места.
Израелското правителство забрани на своите военни да използват играта, защото джипиес данните могат да издадат местоположението им. Говорител на компанията „Ниантик”, разработила приложението, отрече всички обвинения за шпионаж.
Pokemon GO влезна в медиите със „спорните” места, на които могат да бъдат намерени покемони, като лагерите в Аушвиц, гробището в Арлингтън и мемориалът за атентатите на 11 септември в Ню Йорк. Играта е използвана и за политически цели. Много потребители в Twitter споделиха снимка на мъртъв Пикачу (един от най-популярните и редки покемони в играта) в отломките в Газа.
Крисо