Спирките за градския транспорт в Хасково са за никъде, ако се разчита на указанията по тях. Просто защото табели няма.
Ако си от квартала, където са станциите, що годе можеш да се оправиш, ако обаче си чуждоземец - нямаш шанс да се ориентираш как да хванеш точния транспорт. Ако все пак по случайност в момента мине рейс и успееш да се качиш, достигане до желаната крайна точка си е направо късмет. Всичко е въпрос на налучкване.
След няколко подобни сигнала на наши читатели, екип на Haskovo.net мина през по-голямата част по линиите на градския транспорт.
По една от най-популярните - тази на тролея, часът е някъде около 15.30, слънцето напича. По бул. „Раковски“ в посока към кв.“Орфей“, пред някогашния щаб на Дивизията, спирка има. Табела – не. Каквато и да е, дори и такава, че се намираме на място, където спират автобуси. Хасковлии обикновено вървят пеша от центъра по нагорнището към квартала. Много от тях признават, че дори не са обърнали внимание на липсата на указателни табели на спирката на тролея и са откровени, че не им е и притрябвало - рядко ползвали градски транспорт.
„Тролеите са стари, неподдържани, неприятни. Спирките - на същото дередже“. Обясняват, че разчитат предимно на маршрутните таксита. За левче, колкото е и билетът на тролея - няма чакане, няма лутане. Нищо, че е незаконно.
Други пък вадят аргументи в полза на семейния бюджет: „Хасково е една шепа град, от край до край е 3 километра, 30 дни по лев в едната посока и още толкова в другата... ехеее - месечната сметка за тока“.
От срещуположния края на тролейбусната линия - по бул. „В. Левски“ - същото - метален навес, без да е ясно изобщо какво е това. Прилича на спирка. Бездомно куче може да се скрие на сянка.
След минути все пак се намират местни, които ни светват какво ни очаква, ако чакаме транспорт на това място. Три момичета, явно от блоковете наоколо, поясняват, че тролеите спазват разписанията си редовно, идват на всеки 10 минути. Едно от момичетата показва и къде стои разписанието. Оказва се обаче, че разписание е било някога, сега е остатък от нещо нечетливо.
Малко след тях на същата спирка пристига Златко Кирчев. Мъжът сяда под навеса, поглежда си часовника и доволно съобщава, че „ей сега тролеят ще пристигне“. Поглежда към тролейното трасе на отсрещната страна на булеварда в посока към Орфей и добавя: „От онази страна тролей вече не минава, защо не преместят жиците на стълбовете към Болярово? Готов ресурс, поне да се използва!“
Малко по-надолу, пред бившия магазин „Пени“, все пак откриваме спирка с разпечатано на нея разписание. Оказва се обаче, че на тази станция пътници почти не слизат, малко са и тези, които се качват.
На другия край на града - по Кърджалийска, положението е същото. Линиите в това направление се обслужват от автобуси. Спирки има, разписания няма.
В общи линии приликите по спирките за градския транспорт в Хасково са няколко: почти никъде няма указателни табели, няма разписания на маршрутите. Но като най-пресен факт са сложените, явно наскоро, забрани за лепене на “рекламни материали, афиши и обяви“.
След наша проверка в общината, в крайна сметка се оказа, че занемареният вид на спирките скоро ще остане само в този материал. По задание вече се изработват нови указателни табели и подробни разписания на маршрутите, които ще бъдат поставени до няколко седмици, увериха ни от местната администрация.
Красимира Славова
1111
katq
Кики
Skoda
Автобусите са нередовни, дори половина линии май не се движат вече - 2; 3; 5; 101..
Колкото до тролеите - редовни са особено по линия 108, лошото е, че нищо не се прави за развитие на този транспорт - преди се спираха проекти, а сега дори не се говори за разширение... Докато сте обикаляли забелязохте ли в какво състояние е трасето им, после как очаквате мотрисите да са здрави? Като цяло състоянието им е задоволително, не мисля че им липсва поддръжка предвид възможностите на дружеството. Преди малко прочетох, че в активно движение са само 5 мотриси - закупените от Сегед, Унгария; Варна и Плевен. Старите коли от създаването на ТТ, тези който са годни, били оставени настрани, без яснота...
Никодимчо
Смърфончо
Просто градът вече е твърде малък, за да има полза от градски. Малък и като площ и като население. Неприятно е да се каже, но е факт!