Откритите стадиони в София, парковете и градинките ще бъдат убежище на жителите при унищожително земетресение, пише „24 часа" Това предвидено в общинския план за реакция при бедствия. Проверка на "24 часа" показа, че много сгради в столицата са капан при авария. Липсват евакуационни табели, вратите са тесни. Разчетите за храна, вода и лекарства обаче са правени за 1,3 млн. софиянци. В момента в столицата живеят много повече. Ако Витошкият разлом се активизира със 7 по Рихтер, ще има тежки разрушения и вероятно много жертви. Без да броим моловете, гостите и постоянно временно пребиваващите. Нищо лично, но може да се окажат прави онези кметове, които с половин уста искат да се върне задължителната адресна регистрация,та да се знае колко души ще се спасяват на един стадион. Сега работата може да изглежда като фасулска задача, но ако, не дай Боже, природата ни изправи пред животоопасна ситуация, едва ли някой портиер на входа на националния стадион ще пита: "А ти имаш ли софийско жителство." И бездруго сме царе на хаоса.
Бизнесът и Масларова в спор за безработицата, отбелязва „Дневник". Министърът на труда Емилия Масларова и работодателските организации в понеделник се разминаха в прогнозите си за ефектите на кризата върху пазара на труда. Според социалният министър догодина безработицата може да се повиши максимум до 7% спрямо сегашните 5.8 на сто. Според Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Българската стопанска камара обаче ефектът от кризата трудно ще бъде ограничен до такова ниво. "У нас пазарът на труда е стабилен и сме амбицирани заетостта да не падне под 64% от хората в трудоспособна възраст", каза Масларова на форум, на който се обсъждаха нагласите на българите в чужбина да се върнат обратно в страната. Според проучване на социологическата агенция "Медиана" между 50 хил. и 80 хил. български емигранти планират да се завърнат в обозримо бъдеще. В момента свободните работни места, обявени от частния сектор, са около 13 000. Освен риска завръщащите се да увеличат безработицата те едва ли ще задоволят нуждата от кадри, защото бизнесът в момента търси висококвалифицирани служители.
Според изпълнителния директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгений Иванов прогнозите на социалния министър са твърде оптимистични. Той смята, че безработицата може да се ограничи до 7% само ако правителството приеме мерките, които работодателската организация ще му предложи на среща този четвъртък. Сред тях са намаляване на социалните разходи на бизнеса чрез понижение на осигуровките и стимулиране на банковото кредитиране, каза Иванов. В противен случай безработицата може да стигне близо до двуцифрено число, прогнозира той.
Пред "Дневник" зам.-председателят на БСК Камен Колев също посочи, че при песимистичен сценарий безработицата може да нарасне до 8-9 на сто. Преди ден шефът на камарата Божидар Данев прогнозира пред в. "Труд", че до Нова година или месец-два след това около 50 хил. души ще останат без работа. "Това е най-мрачният сценарий, но трябва да сме готови и за него", каза Колев. По думите му работодателите в момента все още изчакват, но този период ще приключи до 5-6 месеца. Ако в близките месеци стоковите и фондовите борси се оживят и цените на горивата продължат надолу, може да се проявят признаци на оживление. Ако обаче природният газ поскъпне отново, както иска "Булгаргаз", износителите ще бъдат поставени в много тежка ситуация, коментира Колев.
"Всеки има право да коментира от своята гледна точка. Всичко е въпрос на точни разчети. Паника не трябва да има", коментира в понеделник прогнозите на Данев Масларова. Зам. социалният министър Димитър Димитров добави, че не трябва да се създават нагласи за катастрофални последствия за пазара на труда.
Проучване на "Дневник" установи, че като начало най-засегнатите индустрии планират да съкратят около 2000 души. Само в този брой на вестника се съобщава за съкращения на 700 човека в мините, "Агрополихим" и "Виохалко".
Макроикономисти също изразиха притеснение от увеличаването на броя на хората без работа. "Безработицата със сигурност ще нарасне през следващата година. Тя ще зависи не само от освободените служители, но също и от броя на българите, които ще се завърнат от чужбина, принудени от кризата", коментира Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.
След трудовата борса в Мадрид социалният министър се похвали, че емигрантите от Испания вече не са толкова категорични, че няма да се върнат у нас. Масларова заяви, че подобна нагласа имат предимно работещите в строителството, селското стопанство, шивашката промишленост и услугите. Точно тези сектори обаче усещат най-силно влиянието на кризата, каза Евгений Иванов. "Големите модни фирми например намалиха поръчките си за шивашките предприятия у нас с 30% и за да не съкращават персонал, работодателите са принудени да режат заплатите и да карат хората да работят на половин работен ден", каза той. "Жилищното строителство също ще изпита сериозни проблеми, освен ако работниците не бъдат пренасочени към големи инфраструктурни проекти като АЕЦ "Белене" и автомагистралите. Това може да стане само ако тръгнат еврофондовете, което не се очертава в близко бъдеще", смята Иванов. По думите му в момента се търсят само висококвалифицирани кадри.
Миналата седмица КРИБ поиска бизнесът и правителството заедно да определят точни критерии, по които да се следи как се развива кризата в страната и които да са обвързани с пакет от мерки. За пазара на труда засега социалният министър разчита единствено на европейската оперативна програма "Човешки ресурси", по която България може да усвои 1.2 млрд. лв. до 2013 г. Според Масларова тези пари дават възможности за преквалификация на хората, които ще останат без работа.
Реалните заплати в България - с 30% по-високи от декларираните. Реалните заплати, които се получават в България, са между 25 и 30% по-високи от сумите, които се декларират и върху които се внасят осигуровки, показва изследване на социологическата агенция "Медиана". Според данните почти половината от работещите получават пари "под масата", а работодателите обясняват, че осигуряват служителите си на минимална заплата заради високите данъци. Официално средната заплата, която се декларира, е около 500 лв., а реално получаваната - 660 лв., показват данните от изследването. Наскоро директорът на "Медиана" Кольо Колев заяви, че над 4 млрд. лв. за заплати годишно се укриват.
Финансовият министър Пламен Орешарски призна: Кризата дойде и у нас, цитира „Монитор". Първите симптоми на финансовата криза вече се наблюдават в реалната икономика у нас. Това заяви министърът на финансите Пламен Орешарски на откритото заседание на Консултативния съвет по икономика и финанси на НДСВ вчера. Тя се проявява най-вече в свиване на потребителския пазар и блокиране на финансовия сектор. Първите сектори, които станаха жертва на кризата, са тези, които продават стоки на кредит, жилища, автомобили, както и фирми, които продават на разсрочено плащане, обясни министърът. Вниманието трябва да бъде фокусирано върху начините да намалим негативните последствия върху реалния сектор, категоричен беше той. Намаляването на експортните възможности ще доведе до по-ниска финансова активност, добави той. Най-важното не е дали растежът ще бъде 4,7% по време, когато водещите икономики отчитат нулев растеж. По-важно е да запазим възможността да се възползваме от кризата, която е и отстраняване на неефективност. По думите на Орешарски парите, отделени за образование и здравеопазване догодина, са много за мащабите на България. Но по-важното в случая е не колко пари са дадени за тези сектори, а в какво са вложени те.
Жилищата падат с 30%, пресмята „Стандарт". Жилища вече се търгуват с 30% отстъпка, признаха брокери. Строителни фирми дори сключват сделки на загуба заради стагнацията на пазара. Това заяви пред "Стандарт" Щелян Калчев, управител на "Ремакс Кънекшън". Според него при преговори клиентите вече имат шанс да смъкнат дори до 50 на сто от първоначалната цена. В момента купувачът диктува условията, подчерта Калчев. Вече няма сделка без отстъпка, добавиха негови колеги. Драстично падат продажбите "на зелено", сочи проучване на пазара на имоти. Клиентите вече не искат да инвестират в нещо, което не са видели, а и банките все по-трудно отпускат жилищни кредити.
Станишев стана ватман предконгресно, отбелязва „Труд". Пременен с дълъг шлифер и шапка борсалино, Стефан Данаилов догонва движещ се трамвай, мята се вътре задъхан и установява, че ватманът е... Сергей Станишев. Сюжетът не е от розов сън на червена симпатизантка, а от новия 45-секунден клип, с който БСП ще рекламира предстоящия си 47-и конгрес, плануван за този уикенд в НДК. Вчера минифилмчето бе качено на сайта на столетницата. Премиерът поглежда с леден поглед Ламбо и пита: "Не е като едно време, а?" А Данаилов отговаря лъчезарно: "Прав си, Сергей, не е. Но мечтите и идеите си остават все такива." Тук се намесва и единственият пасажер в ретро мотрисата - щастлив пенсионер, който казва: "Сергей, тук са и идеите, и мечтите!" Всичко завършва с дружеска прегръдка между тримата във ватманската кабинка на фона на леко изменена музика от филма "На всеки километър".
Червените обвиниха общината за нагласен конкурс в чистотата, разкрива „Новинар". Австрийската фирма „Заубермахер" спечели конкурса за почистването на районите „Овча купел", „Младост", „Люлин", „Витоша" и част от „Триадица" в София, съобщиха вчера от Столична община. Тя се пребори с българската фирма „Титан - АС" и немската компания „Ремондис", която се яви на конкурса в съдружие с „РТК" ООД - Елин Пелин. Това напълно съвпада с нашите очаквания, коментира за „Новинар" съветникът от БСП Петър Курумбашев. Още преди месец в присъствието на нотариус социалистите запечатаха в плик името на бъдещия победител - австрийската „Заубермахер". По думите му това е поредното доказателство за корупция при провеждането на обществени поръчки в общината. Интересен е и фактът, че за услугата Столична община ще плаща с около 30% повече, отколкото е по сега действащия договор с „Новера". Според запознати общината дори няма да има необходимия финансовия ресурс за това.
50 видни българи - мюрета на компютърни крадци, предупреждава „Дума". Престъпна международна система, известна с наименованието "нигерийците", е намерила екзотичен начин да краде пари. Тя шпионира електронните пощи на стотици хора в интернет и открива ВИП персони, които си кореспондират с множество хора от различни държави. Търсачът прехваща с помощта на компютърен вирус паролите на притежателя на пощенската кутия, сменя ги, открива съдържащите се в пощата адреси и разпраща на тях писма с тревожно известие - че притежателят на пощенската кутия е в беда и моли да му се изпратят пари на определено място или адрес. Немалко хора се хващат на уловката и изпращат исканите суми. Преди няколко дни по този начин е атакувана известната наша траколожка проф. Валерия Фол. На всички адреси от нейната електронна поща в портала Yahoo e разпратено писмо, което уведомява, че тя е на конференция в Лондон, ограбени са всичките й вещи и моли да й изпратят 2500 паунда, които ще върне от България. Парите трябва да се изпратят на странен адрес. Става дума за компютърно мошеничество в гигантски размери, обясни проф. Евгени Николов, директор на Централната лаборатория по компютърна вирусология при БАН. До момента около 50 известни българи са потърсили помощ от него - ректори, хора на изкуството. Има хитрини, с които човек може да се пази от компютърни мошеници, заяви Николов.
Бизнесът и Масларова в спор за безработицата, отбелязва „Дневник". Министърът на труда Емилия Масларова и работодателските организации в понеделник се разминаха в прогнозите си за ефектите на кризата върху пазара на труда. Според социалният министър догодина безработицата може да се повиши максимум до 7% спрямо сегашните 5.8 на сто. Според Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Българската стопанска камара обаче ефектът от кризата трудно ще бъде ограничен до такова ниво. "У нас пазарът на труда е стабилен и сме амбицирани заетостта да не падне под 64% от хората в трудоспособна възраст", каза Масларова на форум, на който се обсъждаха нагласите на българите в чужбина да се върнат обратно в страната. Според проучване на социологическата агенция "Медиана" между 50 хил. и 80 хил. български емигранти планират да се завърнат в обозримо бъдеще. В момента свободните работни места, обявени от частния сектор, са около 13 000. Освен риска завръщащите се да увеличат безработицата те едва ли ще задоволят нуждата от кадри, защото бизнесът в момента търси висококвалифицирани служители.
Според изпълнителния директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгений Иванов прогнозите на социалния министър са твърде оптимистични. Той смята, че безработицата може да се ограничи до 7% само ако правителството приеме мерките, които работодателската организация ще му предложи на среща този четвъртък. Сред тях са намаляване на социалните разходи на бизнеса чрез понижение на осигуровките и стимулиране на банковото кредитиране, каза Иванов. В противен случай безработицата може да стигне близо до двуцифрено число, прогнозира той.
Пред "Дневник" зам.-председателят на БСК Камен Колев също посочи, че при песимистичен сценарий безработицата може да нарасне до 8-9 на сто. Преди ден шефът на камарата Божидар Данев прогнозира пред в. "Труд", че до Нова година или месец-два след това около 50 хил. души ще останат без работа. "Това е най-мрачният сценарий, но трябва да сме готови и за него", каза Колев. По думите му работодателите в момента все още изчакват, но този период ще приключи до 5-6 месеца. Ако в близките месеци стоковите и фондовите борси се оживят и цените на горивата продължат надолу, може да се проявят признаци на оживление. Ако обаче природният газ поскъпне отново, както иска "Булгаргаз", износителите ще бъдат поставени в много тежка ситуация, коментира Колев.
"Всеки има право да коментира от своята гледна точка. Всичко е въпрос на точни разчети. Паника не трябва да има", коментира в понеделник прогнозите на Данев Масларова. Зам. социалният министър Димитър Димитров добави, че не трябва да се създават нагласи за катастрофални последствия за пазара на труда.
Проучване на "Дневник" установи, че като начало най-засегнатите индустрии планират да съкратят около 2000 души. Само в този брой на вестника се съобщава за съкращения на 700 човека в мините, "Агрополихим" и "Виохалко".
Макроикономисти също изразиха притеснение от увеличаването на броя на хората без работа. "Безработицата със сигурност ще нарасне през следващата година. Тя ще зависи не само от освободените служители, но също и от броя на българите, които ще се завърнат от чужбина, принудени от кризата", коментира Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.
След трудовата борса в Мадрид социалният министър се похвали, че емигрантите от Испания вече не са толкова категорични, че няма да се върнат у нас. Масларова заяви, че подобна нагласа имат предимно работещите в строителството, селското стопанство, шивашката промишленост и услугите. Точно тези сектори обаче усещат най-силно влиянието на кризата, каза Евгений Иванов. "Големите модни фирми например намалиха поръчките си за шивашките предприятия у нас с 30% и за да не съкращават персонал, работодателите са принудени да режат заплатите и да карат хората да работят на половин работен ден", каза той. "Жилищното строителство също ще изпита сериозни проблеми, освен ако работниците не бъдат пренасочени към големи инфраструктурни проекти като АЕЦ "Белене" и автомагистралите. Това може да стане само ако тръгнат еврофондовете, което не се очертава в близко бъдеще", смята Иванов. По думите му в момента се търсят само висококвалифицирани кадри.
Миналата седмица КРИБ поиска бизнесът и правителството заедно да определят точни критерии, по които да се следи как се развива кризата в страната и които да са обвързани с пакет от мерки. За пазара на труда засега социалният министър разчита единствено на европейската оперативна програма "Човешки ресурси", по която България може да усвои 1.2 млрд. лв. до 2013 г. Според Масларова тези пари дават възможности за преквалификация на хората, които ще останат без работа.
Реалните заплати в България - с 30% по-високи от декларираните. Реалните заплати, които се получават в България, са между 25 и 30% по-високи от сумите, които се декларират и върху които се внасят осигуровки, показва изследване на социологическата агенция "Медиана". Според данните почти половината от работещите получават пари "под масата", а работодателите обясняват, че осигуряват служителите си на минимална заплата заради високите данъци. Официално средната заплата, която се декларира, е около 500 лв., а реално получаваната - 660 лв., показват данните от изследването. Наскоро директорът на "Медиана" Кольо Колев заяви, че над 4 млрд. лв. за заплати годишно се укриват.
Финансовият министър Пламен Орешарски призна: Кризата дойде и у нас, цитира „Монитор". Първите симптоми на финансовата криза вече се наблюдават в реалната икономика у нас. Това заяви министърът на финансите Пламен Орешарски на откритото заседание на Консултативния съвет по икономика и финанси на НДСВ вчера. Тя се проявява най-вече в свиване на потребителския пазар и блокиране на финансовия сектор. Първите сектори, които станаха жертва на кризата, са тези, които продават стоки на кредит, жилища, автомобили, както и фирми, които продават на разсрочено плащане, обясни министърът. Вниманието трябва да бъде фокусирано върху начините да намалим негативните последствия върху реалния сектор, категоричен беше той. Намаляването на експортните възможности ще доведе до по-ниска финансова активност, добави той. Най-важното не е дали растежът ще бъде 4,7% по време, когато водещите икономики отчитат нулев растеж. По-важно е да запазим възможността да се възползваме от кризата, която е и отстраняване на неефективност. По думите на Орешарски парите, отделени за образование и здравеопазване догодина, са много за мащабите на България. Но по-важното в случая е не колко пари са дадени за тези сектори, а в какво са вложени те.
Жилищата падат с 30%, пресмята „Стандарт". Жилища вече се търгуват с 30% отстъпка, признаха брокери. Строителни фирми дори сключват сделки на загуба заради стагнацията на пазара. Това заяви пред "Стандарт" Щелян Калчев, управител на "Ремакс Кънекшън". Според него при преговори клиентите вече имат шанс да смъкнат дори до 50 на сто от първоначалната цена. В момента купувачът диктува условията, подчерта Калчев. Вече няма сделка без отстъпка, добавиха негови колеги. Драстично падат продажбите "на зелено", сочи проучване на пазара на имоти. Клиентите вече не искат да инвестират в нещо, което не са видели, а и банките все по-трудно отпускат жилищни кредити.
Станишев стана ватман предконгресно, отбелязва „Труд". Пременен с дълъг шлифер и шапка борсалино, Стефан Данаилов догонва движещ се трамвай, мята се вътре задъхан и установява, че ватманът е... Сергей Станишев. Сюжетът не е от розов сън на червена симпатизантка, а от новия 45-секунден клип, с който БСП ще рекламира предстоящия си 47-и конгрес, плануван за този уикенд в НДК. Вчера минифилмчето бе качено на сайта на столетницата. Премиерът поглежда с леден поглед Ламбо и пита: "Не е като едно време, а?" А Данаилов отговаря лъчезарно: "Прав си, Сергей, не е. Но мечтите и идеите си остават все такива." Тук се намесва и единственият пасажер в ретро мотрисата - щастлив пенсионер, който казва: "Сергей, тук са и идеите, и мечтите!" Всичко завършва с дружеска прегръдка между тримата във ватманската кабинка на фона на леко изменена музика от филма "На всеки километър".
Червените обвиниха общината за нагласен конкурс в чистотата, разкрива „Новинар". Австрийската фирма „Заубермахер" спечели конкурса за почистването на районите „Овча купел", „Младост", „Люлин", „Витоша" и част от „Триадица" в София, съобщиха вчера от Столична община. Тя се пребори с българската фирма „Титан - АС" и немската компания „Ремондис", която се яви на конкурса в съдружие с „РТК" ООД - Елин Пелин. Това напълно съвпада с нашите очаквания, коментира за „Новинар" съветникът от БСП Петър Курумбашев. Още преди месец в присъствието на нотариус социалистите запечатаха в плик името на бъдещия победител - австрийската „Заубермахер". По думите му това е поредното доказателство за корупция при провеждането на обществени поръчки в общината. Интересен е и фактът, че за услугата Столична община ще плаща с около 30% повече, отколкото е по сега действащия договор с „Новера". Според запознати общината дори няма да има необходимия финансовия ресурс за това.
50 видни българи - мюрета на компютърни крадци, предупреждава „Дума". Престъпна международна система, известна с наименованието "нигерийците", е намерила екзотичен начин да краде пари. Тя шпионира електронните пощи на стотици хора в интернет и открива ВИП персони, които си кореспондират с множество хора от различни държави. Търсачът прехваща с помощта на компютърен вирус паролите на притежателя на пощенската кутия, сменя ги, открива съдържащите се в пощата адреси и разпраща на тях писма с тревожно известие - че притежателят на пощенската кутия е в беда и моли да му се изпратят пари на определено място или адрес. Немалко хора се хващат на уловката и изпращат исканите суми. Преди няколко дни по този начин е атакувана известната наша траколожка проф. Валерия Фол. На всички адреси от нейната електронна поща в портала Yahoo e разпратено писмо, което уведомява, че тя е на конференция в Лондон, ограбени са всичките й вещи и моли да й изпратят 2500 паунда, които ще върне от България. Парите трябва да се изпратят на странен адрес. Става дума за компютърно мошеничество в гигантски размери, обясни проф. Евгени Николов, директор на Централната лаборатория по компютърна вирусология при БАН. До момента около 50 известни българи са потърсили помощ от него - ректори, хора на изкуството. Има хитрини, с които човек може да се пази от компютърни мошеници, заяви Николов.
Източник: news.bg