Ново изследване е установило изумителна връзка между стреса и рака, при страдащите от това заболяване. С помощта на стреса раковите образувания се разпространяват шест пъти по-бързо. Проучването установи, че стреса превръща организма в „супер магистрала“, по която туморът се разпространява.
„Ключовата констатация е, че стресът може да накара раковите клетки да се разпространяват“. Това каза д-р Ерика Слоун, раков биолог от Института по фармацевтични науки в Монаш. „Той създава физически маршрути от тумора, които осигуряват физическа пътека за разпространението на рака.“
Били са проведени тестове върху мишки, за да се проследят следите от развитието на рака на гърдата - „за да се изследва как стресът сигнализира на рака и как той се разпространява, а също и неговата реакция към терапията.“
„Виждаме шест пъти по-бързо разпространение на рак в стресираните мишки“, казва д-р Каролин Лий.
Лечение на рак, като например химиотерапия и операции, могат да окажат физическо и психическо влияние върху организма. Д-р Слоун казва, че накрая на изследванията вече е било тествано лекарство, наречено Пропранолол, за да се види дали то би могло да повлияе като „буфер“ за стреса и да позволи ефективно лечение на заболяването. Пропранолол е бета-блокер, който обикновено се използва за лечение на високо кръвно налягане, предотвратяване на сърдечни атаки или да намали честотата на мигренозно главоболие.
„Стресът може да направи така, че лечението да не подейства“, казва още д-р Слоун. „Както емоционалното състояние на човека, така и физическият стрес трябва да бъдат взети под внимание. Ракът е стресиращо преживяване и това не бива да се пренебрегва.“ Скоро ще бъдат предприети клинични изпитания, за да се види дали лекарството помага за това да бъде спряно разпространението на раковите клетки в организма.