Възпитаникът на Езикова гимназия "Д-р Иван Богоров" Делян Балев успешно се дипломира и ще продължи образованието си в Държавния университет в Санкт Петербург, който е най-стария в Русия.
В годините на своето обучение има множество награди в областта на хуманитарните науки - български език и литература и гражданско образование, както и в областта на изобразителното изкуство. През последните 5 години пише есета и разкази за различни конкурси на различни нива - общински,областни, национални и международни.
Две последователни години спечели международния конкурс "Заедно в XXI-ви век", подкрепян от Руското посолство в Република България. Участвал е в 5 международни обмена.
За последните 5 години е посетил над 10 европейски държави. Последно бе на визита в Берлин заради номинацията на Европейската комисия за наградата "Млад европеец за 2016". Преди това в богоровецът посети Брюксел за спечелен конкурс за есе относно Гражданското образование като учебен предмет в България.
- Дипломира се успешно, какво те вълнува в момента?
- След дипломирането ми усилията ми вече се насочват изцяло и единствено към подготовка за висшето образование, подготовка за новия начин на живот и промените, които предстоят.
- А сега на къде?
- Кандидатствах в Русия. От много време за мен това е мечта. Искам да получа образованието си там. Русия е голяма страна - изпълнена с много възможности и презизвикателства, които съм готов да посрещна.
- Защо в последните години все повече млади хора предпочитат да продължат образованието си в чужбина, вместо в български университети?
- През последните години младите българи предпочитат да се обучават в чужбина поради различни причини. Но има една, която надделява при всички тях, а именно възможностите за реализиация след това. В другите страни по-лесно се намира работа, особено когато CV-то е подкрепено със стабилно образование. Също така вероятността работата да бъде по-добре платена от тази в България е много по-голяма. Нашите университети са наистина добри. Дават необходимите знания и специализация. Но след това ?
- Може би е рано да говорим, но към момента имаш ли намерение да се върнеш в България ?
- След края на обучението си в чужбина за мен ще бъде важно да поддържам връзка с България. Дори и да не се върна за постоянно, то ще се връщам често. България е моята родина и никоя друга страна не би могла да промени това. Тук са семейството, приятелите и началото - моето начало.
- С какво искаш да се занимаваш, каква професия?
- Още не съм се насочил към професия. Насочил съм се към специалността "Международни отношения". Мисля, че тази специалност ще ми даде много възможности в областта на хуманитарните и политически науки. Още повече, че дори и да се изучава в чужбина, тя ще има пряка връзка с България.
- Какъв съвет би отправил към младото поколение, което се дипломира след теб?
- Всеки избира своя път, по който иска да поеме. За едни по-добрият вариант би бил да останат в България , за други - не. Човек знае сам за себе си от какво има необходимост. А ако не знае - е по-добре да разбере, защото живота не чака никого. Тези, които остават в България са и тези, които ще продължат да я изграждат. Ще се борят за развитието и просперитета на страната. А задачата на тези, които ще се изучават в чужбина е същата.