“Ракиени казани има откакто свят светува. Тъй сме си свикнали от едно време – да си сварим ракийка. Вечер, както е уморен човек, да удари една-две. То две вече не може, че станах на възраст, ама и една стига”.
Това споделя 70-годишният бай Вълчо Кирев от хасковския квартал Болярово, който днес бе първият клиент на ракиения казан “При Павката” в Четвърти стопански двор. Казанът има изградена солидна репутация в района и се радва на доста клиенти. Собствениците се наричат Петър и Павел. За съжаление, преди няколко години Павел е починал и сега Петър е останал сам да се справя с богоугодното предприятие.
С промените в закона ракиените казани вече могат да работят само след 1 юли.
“За малко да изтърва джибрите. Имам една джанка в двора, събрах материала, турих 30 кила захар. Следя ферментацията със захаромер. Като стигне между 5 и нула, джибрите са готови. Обаче ако ги изтървеш, материалът отива.
Идвах преди два дни, но ме върнаха. Не можело. От първи юли. Затова днес съм първи тук, защото щях да изтърва джибрите, спасих ги на ръба”, обяснява бай Вълчо.
“Абе тия как ги смятат тия работи, не знам. Ракиени казани има откакто свят светува. Сега, като гледам, малко по малко намалят – работното време на казаните, литрите, още малко и ще ги забранят. Май натам отива работата. Ама какво да правим, власт е това, трябва да изпълняваме каквото решат”, вдига рамене възрастният човек.
“40 лева трябва да се платят за казана, като добавиш и цената на захарта, става дявол и половина. Ама поне знаеш какво пиеш. От магазина, не стига че е скъпо, ами купуваш химия. А така си знаеш, каквото си сложил в казана – това ще пиеш”.
“Днешната младеж обаче налита на уискита”, споделя със съжаление възрастният човек. “Моите внуци като празнуват нещо, разпъвам им масата на двора, но гледам – само на уискита налитат. Едни такива с разни шарени етикети, някакви кочове, не ти е работа. А моята ракийка – както съм оставил шишето на масата им, така го намирам, непипнато. Ама и те ще помъдреят, ще разберат кое е хубавото”, оптимист е бай Вълчо.
В повечето ракиени казани в Хасковско в първия им работен ден почти нямаше клиенти. Хората масово не знаят откога казаните задимяват законно и само идват да питат, за да знаят кога да заложат материала, признават собственици на ракиени казани от региона.
Тодор Кръшков
мастикаджия
Аз ще пия едно за бай Вълчо.
Раниджия
Какво си сложил в казана - джанка , 30 кг захар и мно-о-о-го метилов алкохол накрая.За домашна ракия разбирам да си я свариш без килата захар , с изчистен от костилките плод и сварена. По този начин от казаните в Болярово излиза разкошна ракия , но рандемана е малко.Качеството за сметка на количеството. Всичко друго е не по-малка химия от тази за която обвинявате винпромите. Не че са цвете за мирисане , но ако ще домащно да не е домашно с тонове захар
незабравими спомени от Кочаш
Ракията не е само спирт
Г.Георгиев
Ракиджия
123456_1467390089
Данъкоплатец
h
ПЕТКАТА