Евродепутатът от ГЕРБ и ЕНП Ева Паунова се срещна днес с кмета на Хасково Добри Беливанов и това беше първата й визита при градоначалника след избирането му. Преди разговора на четири очи Паунова отговаря на журналистически въпроси и обяви, че с Добри Беливанов ще обсъдят възможностите за развитието на технологиите в Хасково, както и на бизнес климата. Определяната като един от най-влиятелните евродепутати Ева Паунова посочи, че следващата седмица в ЕП ще гостува бизнесделегация от Хасково. Целта на визитата е представителите на местните компании да могат да проведат разговори и срещи на високо ниво.
След краткото си експлозе Паунова призна, че няма как да подмине и темата на деня - решението на британците от референдума за излизането им от ЕС.
Г-жо Паунова, какво означава за ЕС решението на британците?
Това е много важна тема за целия свят, не само за Европа. Аз наистина уважавам избора на гражданите на Великобритания, но в същото време много съжалявам за него. Важно е да се отбележи, че това е вотът на британците за Европа, не вотът на европейците за Великобритания или за Европейския съюз. Европейците от останалите 27 държави-членки на ЕС искат техните държави да бъдат част от силна, обединена Европа. Европа, която си говори, Европа, която е може би малко по-гъвкава и взима важните решения с по-голяма бързина.
В момента трябва да запазим спокойствие и да обмислим какви да бъдат следващите стъпки, но най-важното е, че ние искаме да живеем в една по-добра Европа, а за това ще е нужно консенсусът да бъде взиман малко по-бързо.
Но държа и да отбележа, че вчерашният вот не означава, че от днес или от утре Великобритания не е част от ЕС. Процесът на „развод“ ще отнеме дълъг период, поне две години, през които ще има задълбочени преговори и от двете страни. От тези преговори ще зависи всъщност как точно Великобритания ще излезе от ЕС и какви ще бъдат договорките между двете страни.
Много анализи обаче сочат, че икономическите загуби за ЕС ще са много по-големи от тези за Великобритания.
Всъщност изследванията показват корено различна статистика. Все пак в ЕС живее само 7 % от населението на света, но в същото време ние създаваме 50 % от благосъстоянието на целия свят. Всъщност Великобритания изнася към ЕС 70 % , а износът на ЕС към Великобритания е само 6 %. Това беше и част от дебата, при който една част от консерваторите, които защитаваха тезата за оставане, използваха тези данни. За съжаление обаче по време на кампанията цифрите и реалните политики, които се се случват, както на европейско ниво, така и във Великобритания, не можаха да вземат превес. Това беше дебат на популизъм, ксенофобия, и до голяма степен на напълно измислени послания - много далече и несвързани въобще с реалността. Едни вътрешнополитически проблеми доведоха до това - изкуствени теми да бъдат генерирани. Такъв пример е темата за миграцията. Европейските граждани, които мигрират към Великобритания, са много по-малък процент, отколкото всички други граждани, които мигрират във Великобритания. Аз наистина се учудвам, че Великобритания загуби, така да се каже, своя популярен и знаков common sense /здравия си разум/. Те го загубиха и се поддадоха на популизма, защото няма как, когато не сме заедно, не сме обединение, да имаме по-добра икономика, да търгуваме добре, да са ни по-сигурни границите и да можем да откликваме единно на важни предизвикателства, които предстоят пред нас.
Повлече ли Англия с този вот крак към разпадането на ЕС, предвид, че вече се чува глас за референдум и във Франция?
Смятам, че всички ние имаме голяма отговорност много ясно да заявим, че първо: това е решението на Великобритания и в много кратък срок трябва да се случи изключването й от ЕС, защото по този начин ще бъде изпратен ясен сигнал на всички останали държави, където може да има граждани, които мислят, че в този момент ЕС не е достатъчно добро място за живеене. Но подчертавам - тези хора са много по-малък процент от онези, за които ЕС е желаното място.
Но е важно да не стигаме до момента, за който говорите. Важно е с много бързи политики и с много ясна визия как ще развиваме нашия съюз оттук нататък, да направим така, че тези популисти да нямат възможност да действат. Защото те нямат ясна програма точно какво предлагат, не се базират на данни, цифри и факти, а само на емоциите си.
Тъй като социологията беше доста обрана през последния месец, какво според Вас обърна резултата в референдума от вечерта до сутринта, в полза на излизането от ЕС?
Всъщност социологическите проучвания показваха в различни дни и седмици проценти, които са много близки „за“ и „ против“. Това, което за мен е важно, е, че 70 % от хората с висше образование са гласували „за“ оставането, такъв е и вотът на 80 % от вота на възраст между 18 и 24 години. Това е толкова силен сигнал. Хората, които ще създават конкурентноспособна Великобритания искат тя да бъде част от ЕС. Много жалко, че граждани, които са живели в други времена, не толкова глобализирани, които са се поддали на популизма, всъщност решават за бъдещото поколение на Великобритания.
*Използвани са въпроси и на други медии
Красимира Славова
истината
Боже пази светилата
ТАЯРАЛЕЖКО
zzorro
Паунов
СЕЛЕНЖЕР
9
Младите са богатство!
заознат
Патриот
Фи36