От х:

Днес в x:

Лидерите на ЕС се събират спешно след шокиращото решение на британците

Лидерите на Европейския съюз започват спешни разговори, за да решат какво да правят след шокиращото решение на британците страната им да напусне ЕС.

Шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер свиква спешна среща с участието на лидерите на Европейския съвет Доналд Туск, и на Европарламента - Мартин Шулц, наред с премиера на Холандия Марк Рюте, чиято страна е ротационен председател на ЕС. 

Четиримата ще се опита да съгласуват обща европейска позиция по резултата от британския референдум.

По-късно ще се съберат и еврокомисарите. Вече е свикана и извънредна сесия на Европейския парламент за вторник. 

"Настъпи исторически момент, но сега не е време за истерия, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

"Не крия, че искахме друг резултат. Давам си пълна сметка за политическата драма в момента. Политическите последици от британското решение не може да се предвидят. Искам да уверя всички, че сме готови и за този лош сценарий. От името на всички лидери в ЕС заявявам, че искаме да останем единни, 27 в ЕС. За нас ЕС е рамката на общото ни бъдеще", добави Туск.

Той увери, че няма да настъпи правен вакуум до действителното напускане на Великобритания, защото до момента на отделянето на страната остава в сила общностното законодателство - с произтичащите права и задължения. По неговите думи всички процедури са ясни и очертани в договора за ЕС.

Последните години бяха най-трудните в историята на ЕС. Помня обаче думите на баща ми, че това, което не ни убива, ни прави по-силни, допълни Доналд Туск. 

Председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц коментира от своя страна, че събитията на финансовите пазари показват, че поетият от Великобритания път ще бъде труден. 

"Великобритания реши да тръгне по свой път. Мисля, че икономическите данни от тази сутрин показват, че това ще бъде много труден път", каза той.

"Очаквам скоро да започнат преговори по въпроса за излизането", заяви Шулц. Той посочи, че в резултат на референдума е паднал курса на британската лира. "Не искам нещо подобно да се случва с еврото", заяви председателят на ЕП.

Той посочи, че британският премиер Дейвид Камерън "не може и няма да игнорира" резултата от гласуването. Шулц съобщи, че във вторник ще има извънредно заседание на ЕП.

Шулц каза също, че възнамерява да разговаря с канцлера Ангела Меркел за избягване на "верижна реакция" след британския референдум, предаде Франс прес. 

Най-големите политически фракции в Европейския парламент – ЕНП и ПЕС обявиха разочарование от изхода на референдума. 

От ЕНП обявиха, че сега преговорите за напускане трябва да приключат бързо, в двугодишния срок, залегнал в Лисабонския договор. 

Според ЕНП не трябва да има специално отношение към Лондон.

Британците изразиха волята си да напуснат, а да напуснеш означава да напуснеш, се посочва в позицията. 

Уважаваме това решение и съжаляваме за него, добавят ръководителите на партията. /НЖ/

От Партията на европейските социалисти (ПЕС) заявиха, че дълбоко съжалява за решението от британския референдум за напускането на ЕС. 

За нас това е голяма стъпка назад - за ЕС и за Великобритания. Дълбоко съм потресен от резултата, заявява той. Вярваме, че решението за оставане бе по-доброто, но уважаваме избора на британския народ, се посочва в позицията на социалистите. 

Групата на консерваторите в Европейския парламент изрази надеждата ЕС да действа хладнокръвно и да не наказва Великобритания за решението й да напусне Общността.

Решението от референдума трябва да бъде уважено. ЕС ще сбърка, ако реши да накаже Великобритания, за да даде пример на останалите. Сега е време от неудобно съжителство да преминем към приятелско съседство, се посочва в позицията.

Консерваторите изразяват надеждата предстоящите решения да отчитат интересите на Лондон и на ЕС. Те се надяват Европа и Великобритания да продължат сътрудничеството във взаимна изгода. 

Източник: http://www.mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

Последни новини