Синдикатът на българските учители (СБУ) ще настоява пред Министерството на образованието за промяна на правилата, по която се съставят делегираните бюджети на училищата. Това заяви в Хасково председателят на синдикалната учителска организация Янка Такева.
Според СБУ, освен формиране на сумите на база на брой деца в паралелките, като основополагащи при разпределянето на парите трябва да бъдат включени и още два компонента - брой на паралелките в училище и качество на образованието според резултатите на учениците.
Върху тази основа ведомството, водено от министър Меглена Кунева, трябва да разработи и новите критерии за делегираните бюджети, посочи Такева. Тя е категорична, че въпреки коментарите и породилите се недоразумения по темата, СБУ ще се бори 10-процентното увеличение на учителските заплати, подписано с МОН в Колективния трудов договор за системата на народната просвета, да стане реалност.
Обявеното увеличение от образователния министър пред близо 12 000 учители по време на събора им в неделя, разбуни духовете, тъй като се разбра, че ръстът във възнагражденията на преподавателите и педагозите не е договорен нито с министър-председателя, нито с финансовия министър Владислав Горанов.
Такева определи ситуацията като недоразумение и посочи, че проблемите са само в комуникацията, но все пак коментира, че има резерви за увеличението през следващата година. „Подписахме КТД по правилата. Направихме го по-рано, защото колегията излиза в отпуск, освен това и за да се впишем в сроковете в началото на август, когато започва бюджетната процедура за 2017 година и така да заявим нашите претенции“, посочи още Янка Такева.
Около 160-168 млн.лв. ще са необходими за увеличението, заедно със социалните осигуровки и допълнителните плащания, договорени в КТД, подчерта шефката на СБУ.
В бюджета за следващата година за образование ще трябват да бъдат отделени още около 368 млн.лв. повече от 2016 година, посочи Такева. Тези пари са необходими за предвидените реформи в образователната система. Тя припомни, че от 1 август с влизането в сила на новия закон за училищното образование, в сила ще е изплащането на 10 брутни заплати за учителите, които се пенсионират и 10 заплати и половина за пенсиониращите се членове на СБУ.
Освен това около 5 млн.лв. са необходими, според синдиката, за поддръжка и ремонт на училищните автобуси, които почти навсякъде в страната са доста стари.
Около 4 млн. лв. е сумата, нужна за подмята на печатите и табелите на детските градини и училищата, които вече ще се наричат по нов начин. ОДЗ-тата например ще са вече само Детски градини, ще има промяна и в наименованията на професионалните гимназии.
Освен това от СБУ настояват и за увеличаване на училищните автобуси, той като предстои закриването на 127 училища, което ще направи още по-рехава училищната система и ще увеличи транспортните разходи. Председателят на СБУ излезе и с призив към правителството да даде приоритет през следващата година на образованието пред здравеопазването. Такева посочи, че според нейни изчисления, от 90-те години на миналия век до днес сферата на здравеопазването е получила 20 пъти повече от образователната система.
В зала „ Марица“ на Областната администрация в Хасково, където участва в дискусионен форум по въпросите на гражданското образование и ЕС, със съорганизатор Фондация „Европейски институт", Такева посочи, че в България, за разлика от другите държави в общността, много рядко се провеждат квалификации на учители само по гражданско образование. Затова от СБУ ще настояват в обучението на бъдещите педагози в университета да влязат още шест дисциплини, които по думите й ще са важни и в бъдеще - екология, информационни технологии, чуждоезично обучение, работа в екип и възрастова психология. Такева посочи, че преподавателите от бъдещето в момента учат по учебни програми от 1995 година, което е тревожен факт за българската образователна система.
Красимира Славова
Ekjwirdij
Хм
Ега ти и законите
9865
да ама не
Пенсионирайте ги най-сетне!