Пет археологически забележителности от Хасковски регион ще получат целево финансиране от Министерството на културата за проучвания и консервация на част от обектите на тяхна територия през тази година.
Срокът за подаване на заявленията за финансиране изтече на 11-ти април, а документите за кандидатстващите обекти са разгледани от комисия. Право на кандидатстване за финансова подкрепа имаха културни, научни или университетски институции, дейността на които е свързана с издирването, проучването и опазването на археологическото културно наследство и с теренната консервация.
В крайна сметка ведомството, ръководено от Вежди Рашидов, развързва кесията за 30 обекта от Първа група на финансиране, в която средствата са насочени към най-големите и значими археологически обекти или групи обекти в България, които се проучват дългосрочно като археологически резервати, стари столици, представителни обекти от праисторията, античността и средновековието. Четири са проектите, които ще се финансират в Трета група. В нея са включени стартиращи проучвания, където обаче разкопките на терен започват, само ако доказано няма възможност за проучване с други методи.
Археологическите забележителности от Хасковска област са класирани за получаване на финанси във Втора група с още 20 обекта. Това са старини, които въпреки че не попадат в Първа група на най-значимите, при тях се очаква постигането на важни научни резултати в дългосрочна перспектива, или пък са важни за развитието на регионите, в които се намират. Комисията, изготвила класацията, посочва като такива в Хасковски регион пет обекта. Единият от тях е крепостта „Лютица” край Ивайловгрд, където проучванията на твърдината разположена на връх „ Градището” от миналата година води младият археолог Филип Петрунов от НИМ.
Скалният комплекс Глухите камъни край любимешкото село Малко градище, където от години работи археологът Георги Нехризов е също в списъка за финансиране, както и Късноантична и средновековна църква в м. Глухите камъни . В класацията за получаване на средства попада от Хасковския край и Светилището на нимфите и Афродита. Единствения подобен обект толкова добре запазен у нас е от края на 2 в. и се намира до димитровградското село Каснаково, където разкопките води д-р Веселка Кацарова от НАИМ към БАН.
Финансиране получават проучванията и на Селището и некропола край с. Изворово, община Харманли.
Красимира Славова
Евертъна
ЕНДЕЛКО -ПЪРДЕЛКО
СЕЛЕНЖЕР
zzt
Той самият казва, че паметниците даже и комунистически са част от историята на България и не трябва да се забравят с което съм доста съгласен.
Но какво да мисля като напиша в гугъл "Пир по време на чума 1996" и изгледам клипа където за рождения си ден през 1996 г. е награден от собственика на Мултигруп Илия Павлов с титлата „главен мултак на републиката“ която там се обяснява се присъжда на хора с "изключителни заслуги към корпорацията".
андрешко
ник не отварят и денонощно киснат на Нета или ДИВ евроатлантик като приятеля ти ПЛЮВНЕЛИЕВ
СЕЛЕНЖЕР