62,5 % от жителите на хасковска област, които са се изселили от региона между 2007 и 2015 година, са избрали да живеят в друга област на страната.
21,7 на сто от емигрантите живеят вече в чужбина, а 15.8% са се преместили в Столицата София.
Това показва анализът на Явор Алексиев и Божидар Радев от Института за пазарна икономика, отчиташ данните за миграционните процеси у нас през последните девет години.
Въз основа на разгледаните данни от НСИ, двамата анализатори правят извода, че миграцията към столицата е равносилна на тази към чужбина.
За периода между 2007 и 2015 г. и 79 % от миграцията всъщност е вътрешна за страната, като миграцията към столицата е 2,7 пъти по-ниска от общата миграция към останалите 27 области на страната.
За разглеждания период лицата, които са променили обичайното си местожителство като в същото време са
напуснали областта, в която са живеели, са близо 743 хиляди души. От тях около 157 хиляди се преместват в столицата, а близо 156 хиляди – в чужбина. Останалите 430 хиляди души сменят обичайното си местожителство с такова в друга област на страната.
Най-много хора са се преместили в Пловдив -47 000 души от всички емигранти. 44 000 са новите жители на Варна, дошли от други краища на страната, а в Бургас заселниците са 34 000. Най-малко са се преместили в Кърджали- под 5 000 души.
Пикът на миграцията към столицата е бил през 2011 г., когато близо 26% от лицата, сменили обичайното си местоживеене, се се насочили именно към нея, а едва 15% - към чужбина.
Бърз анализ на взаимодействието между различни социалноикономически показатели и механичното движение на населението показва устойчива, умерено положителна зависимост между миграцията към София и възрастовата структура на населението по области. Колкото по-висока е възрастовата зависимост , измерена измерена като съотношение между броя на лицата на възраст над 65 г. и тези на възраст 0 до 14, или като съотношение на тези на 65 и повече години към тези на 15-64 години, толкова по-висок е делът на преместилите се в столицата.
Най-голям дял от населението, насочило се към столицата, е от Софийска област -56,3%, най-малко са мигрантите от Разград -9,4%.
Миграцията към чужбина достига връх през 2014 г., когато 25,9% от лицата се насочват натам. През 2015 г. този дял спада до 25,4%, което обаче е втората най-висока стойност за периода. Огромната част от столичани, които сменят обичайното си местожителство, се заселват в широката Софийска област.
Област Варна продължава да бъдат притегателен центрове за населението в Северния централен и Североизточния район на страната, а областите Пловдив и Бургас – за тези от Южния централен и Югоизточния район, сочи анализът.
Мая манолова
ПЕТКАТА
Ivan
Евертъна
Къда са идил?
Чиърс от Лондон
Евертъна
Наздраве от Лондон!