Магнитни портали, през които преминават тонове високоенергийни частици, се отварят за няколко минути между Слънцето и Земята.
Дейвид Сибек от космическия център "Годард" твърди, че вече не само има неоспорими доказателства за връзката между магнитното поле на Слънцето и на Земята, но и че тя се появява два пъти по-често, отколкото са мислели специалистите.
Учените отдавна допускат, че Земята и Слънцето трябва да са свързани. Земната магнитосфера е изпълнена с частици от Слънцето, които пристигат със слънчевия вятър и проникват през магнитната защита на нашата планета. Те следват линиите на магнитното поле и могат да бъдат проследени обратно по целия им път до атмосферата на Слънцето.
"Мислехме, че тази връзка е постоянна и че слънчевият вятър може да достигне близо до Земята винаги, когато е активен" - каза Сибек и допълни: "Бъркали сме. Връзките не са стабилни. Често те са кратки, експлозивни и много динамични".
Магнитните портали се образуват през деня. Земното матнитно поле се притиска до магнитното поле на Слънцето. Приблизително на всеки осем минути двете полета за кратко се сливат и образуват портал, през който могат да преминат частиците.
Порталът е с формата на магнитен цилиндър, широк приблизително колкото Земята.
Четирите космически апарата "Клъстър" на ЕКА и трите сонди "THEMIS" на НАСА са прелитали в тези цилиндри и около тях, за да ги измерят и да регистрират частиците, които преминават.
"Те са истински" - каза Сибек.
Цилиндричните портали обикновено се образуват над Екватора и след това се приплъзват към земния зимен полюс - през декември към северния, а през юли - към южния.
Това показват симулации, направени от физици от университета на Ню Хампшир. БТА