От х:

Днес в x:

Балканите и изборите в САЩ II

В РУМЪНИЯ също не са единодушни кого биха предпочели да влезе в Белия дом.

"Между Румъния и САЩ съществува прекалено солидна връзка, която не би могла да се разпадне със смяната на политическия цвят във Вашингтон. Разбира се, през призмата на политическото семейство, по-подходящ ми изглежда Джон Маккейн. Познава Румъния, бил е няколко пъти тук (последния път през 2004г.). Смятам, че независимо от това кой ще отиде в Белия дом, Румъния има гарантирани отношения със Съединените щати", казва бившият външен министър и бивш посланик на Румъния в Съединените щати Мирча Джеоана.

От друга страна, допълва той, Обама има едно предимство пред Маккейн - младостта и личния му чар. Той е част от поколението харизматични лидери, което е предпоставка за успех.

Според бившия румънски министър на външните работи Адриан Чорояну промяната, в случай на победа на Обама, ще бъде важна на ниво Европа - Съединените щати, но не обезателно на двустранно равнище Румъния-САЩ".

"Тази промяна ще се случи и можем да си дадем сметка за нея, като проследим маршрута, който избра Обама в Европа. Първо отиде в Берлин, после в Париж и едва накрая в Лондон", допълва Чорояну.

"Изглежда, че Обама има по-задълбочен поглед, когато говори за Европа. Например, по въпроса с Ирак, Америка при Обама би казала: Ние излизаме от Ирак, но влизате вие, не с оръжие, а с инвестиции. Тази перспектива е много по-привлекателна за европейците, а Обама е много по-склонен на подобно решение, отколкото Маккейн, който казва, че ще запази американското присъствие в Ирак. Румъния също ще спечели от тази перспектива", казва политическият анализатор Стелян Тънасе.

Избирането на Барак Обама или на Джон Маккейн за президент на Съединените щати ще се отрази изключително малко или дори никак на икономическите връзки между нас и американците, твърдят румънски икономически анализатори.

Единственото предимство, което бихме имали в бъдеще, ако бъде избран Обама, е по линия на членството в ЕС.


Между Румъния и САЩ съществува прекалено солидна връзка, която не би могла да се разпадне със смяната на политическия цвят във Вашингтон
"Обама би бил по-отворен за улесняване на икономически споразумения, от които ще се възползват държавите от Европейския съюз, в това число и Румъния", казва анализаторът Ливиу Воиня.

Според проучване на румънския социологически институт ИМАС близо 45 на сто от румънските граждани биха подкрепили кандидатурата на Барак Обама, ако можеха да гласуват на изборите на 4 ноември в САЩ. 24 на сто биха дали своя глас за Джон Маккейн, а 32 на сто заявяват, че нямат мнение.

Според проучването за Обама биха гласували повече румънци от мъжки пол с висше образование.

МАКЕДОНИЯ е сред малкото европейски държави, които желаят победа на изборите на кандидата на републиканците Джон Маккейн, според анкета на лондонския "Икономист".

Според изданието това се дължи на разпространеното сред македонските граждани мнение, че републиканците винаги са се застъпвали повече за Македония, а Обама е свързан с гърците. Изглежда обаче, че общественото мнение в Македония по въпроса за бъдещия стопанин на Белия дом не е съвсем точно преценено. Нито Обама е нежелан от македонците, нито политиката на Маккейн би била буквално продължение на досегашната политика на Джордж Буш, смятат експерти.


Македония е сред малкото европейски държави, които желаят победа на изборите на кандидата на републиканците Джон Маккейн. Снимка: ЕРА/БГНЕС
Няколко много ясни елемента влияят върху формирането на мнението на македонските граждани, посочва Сашко Тодоровски, специалист по международни отношения в македонското външно министерство.

Първо, в колективната памет неприятелски настроеното гръцко лоби се свързва с демократите от времето на президента от Демократическата партия Бил Клинтън, чийто съветник беше Джордж Стефанопулос.

Второ, македонците от диаспората в САЩ се обърнаха и към демократите, и към републиканците с искане за подкрепа в гръцко-македонския спор за името. Маккейн се прояви като по-позитивен, докато Обама показа ясна дистанцираност. Той е и един от подписалите писмото на сенаторите Олимпия Сноуи и Робърт Менендес до държавния секретар Кондълиза Райс, в което се осъжда "иредентизмът" на Македония по отношение на Гърция.

Трето, група американски сенатори, включително предишният кандидат за президент на САЩ от Демократическата партия Майкъл Дукакис, чийто баща е от гръцки произход, се обявиха в писмо в защита на гръцките интереси в САЩ и против Македония. Четвърто, според Тодоровски, македонската общественост е по-благосклонна към Републиканската партия, която по време на двата мандата на Джордж Буш очевидно прояви по-голяма чувствителност към македонската кауза.

През 2004 г. администрацията на Буш призна Македония под конституционното й име, а през април тази година на Срещата на високо равнище на НАТО президентът Буш три пъти публично заяви, че иска да види Македония член на алианса. Вероятно това наклони везните повече към наследника на Буш, отколкото към все още непознатия за македонската общественост Обама. Експертите обаче посочват, че който и да победи, нищо в американската външна политика няма да се промени.

Според професор Йован Донев от института "Евро Балкан" въпросът дали ще победи Обама или Маккейн няма никакво значение по отношение на Македония. САЩ остават наш съюзник и приятел, каза той.

СЪРБИЯ също разполага в САЩ с голяма общност, която има само още няколко дни да реши за кого ще гласува на 4 ноември. Според сръбските медии по всичко изглежда, че повечето американски сърби ще подкрепят кандидата на демократите Барак Обама, макар с решението си да избере за вицепрезидент сенатора Джоузеф Байдън, най-гласовития привърженик на бомбардировките на Югославия през 1999 г., той застраши дотогава откритите симпатии на сръбската общност в Америка.


Според сръбските медии по всичко изглежда, че повечето американски сърби ще подкрепят кандидата на демократите Барак Обама
Причината е, казват, че Обама предлага по-добра рецепта за решаване на разразилата се икономическа криза. Бранко Терзич, някога високопоставен функционер от Републиканската партия в щата Уисконсин и член на Федералната комисия за енергия в администрацията на Джордж Буш-старши, заяви за сръбския вестник "Блиц", че американските сърби не виждат някаква разлика между двамата кандидати по отношение на позициите към Сърбия и затова техният избор ще бъде решен от други въпроси като икономиката, социалната система, създаването на нови работни места.

Сърбите от по-старото поколение бяха ориентирани предимно към демократите, но след бомбардировките на Югославия, станали по времето на Клинтън, сръбската общност се обърна към републиканците.

Твърди се, че именно сръбските гласове в щата Охайо са помогнали Джордж Буш-младши да победи с малка преднина на последните избори през 2004 г. С признаването на Косово становището към републиканците се промени, а изборът на Маккейн за кандидат на тази партия още повече приближи сръбското население към демократите. Сръбският световен конгрес на диаспората призова тези дни сръбската общност в Съединените щати, съставляваща над милион души, да гласува за Обама, чийто външнополитически съветник Робърт Гелбард увери, че бъдещата администрация на САЩ ще има различен подход към Балканите.

Гелбард каза, че Косово, което сега е център на балканската политика на САЩ, не трябва да бъде условие за европейската интеграция на Сърбия.


Ролята, която изиграха САЩ за признаването на независимостта на бившата сръбска област, кара повечето от жителите на Косово, а и на Албания да гледат положително на Джон Маккейн. Снимка: ЕРА/БГНЕС
Ролята, която изиграха САЩ за признаването на независимостта на бившата сръбска област, кара повечето от жителите на КОСОВО, а и на АЛБАНИЯ да гледат положително на Джон Маккейн, в когото виждат продължител на политиката на досегашния обитател на Белия дом. Албанските медии подчертават, че Маккейн е доказан симпатизант на Косово и е обещал, че ако влезе в Белия дом, ще помогне на правителството в Прищина да укрепи икономиката си и да утвърди суверенните институции на новата държава. Опитвайки се да привлече гласовете на на влиятелната в САЩ албанска общност, наброяваща около 500 хиляди души, Барак Обама увери, че подкрепя независимостта на Косово. В писмо до Националния съвет на американските албанци той увери, че "като президент на САЩ ще помогне на Косово да развие силна икономика" и се обяви за интегрирането на Косово в евроатлантическите институции.

В ХЪРВАТИЯ и в БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, където медиите проследиха подробно президентската кампания, не се изказват открити предпочитания кой от двамата кандидати да спечели оспорваната битка за Белия дом. Симпатиите клонят повече към Обама, за когото сараевският "Дневни аваз" и загребският "Виесник" писаха, че има дори подкрепата на влиятелни републиканци.
Източник: club.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини